Dziś jest: piątek 22 marca 2019 Imieniny: Katarzyny, Bogusława, Kazimierza
PLENDE A- A A+

Aktualności

AKTUALNOŚCI

We wtorek, 12 marca, dzieci z „zerówki” wybrały się do biblioteki na zajęcia plastyczno-literackie. Podczas zajęć były bardzo skupione i z uwagą słuchały czytanego opowiadania o skrzatach. Późniejsze prace plastyczne pt. „Skrzat”, wykonywały z wielką starannością i zaangażowaniem. BRAWO DLA WSZYSTKICH DZIECI, a Pani bibliotekarce dziękujemy za życzliwe przywitanie i ciekawe zajęcia. 

Karolina Wasiluk


ZAPRASZAMY WSZYSTKIE MAMY WRAZ Z DZIEĆMI I TATUSIAMI NA POPOŁUDNIE Z „LOGOPLANSZÓWKAMI”!!!

4 kwietnia (w czwartek) w przedszkolu o godzinie 16.15 odbędzie się spotkanie dla rodziców i dzieci, podczas którego będą mogli Państwo wzbogacić swoją wiedzę nt. wad wymowy oraz sposobów ich niwelowania. Po krótkich warsztatach logopedycznych, będziemy wykorzystywać zdobytą wiedzę, grając ze swoimi pociechami w logopedyczne gry planszowe. PS Proszę, aby każda mama zaopatrzyła się w małe lusterko kosmetyczne i przyniosła je na spotkanie. 

DO ZOBACZENIA!
Karolina Wasiluk – logopeda


Od poniedziałku, 11 marca 2019 r., w grupie "Starszaków" realizowany jest krąg tematyczny "Ziemia - nasza planeta". Wczoraj dzieci powtórzyły sobie nazwy różnych zwierząt i określały środowiska, w których one żyją, m.in. łąka, las, park, dżungla, pustynia, morze. Dzisiaj natomiast wyruszyliśmy w podróż do Włoch - obejrzeliśmy prezentację multimedialną, podczas której nie tylko rozmawialiśmy o tym, że Włosi lubią pizzę i makarony, a w Watykanie mieszka papież, ale swoją uwagę skupiliśmy przede wszystkim na wulkanach. Przedszkolaki zostały zapoznane z takimi pojęciami jak erupcja, magma i lawa, obejrzały krótki film przedstawiający wybuch wulkanu Stromboli, a pod koniec dnia wykonały miniwulkany z plasteliny i przeprowadziły eksperyment, który przyniósł im wiele radości. Zgodnie z życzeniem dzieci i daną przeze mnie obietnicą przekazuję Państwu instrukcję do wykonania tego eksperymentu w domu. Do wulkanu (może to być zwykły, jednorazowy kubeczek) wlewamy dwie łyżki wody, dodajemy odrobinę farby w wybranym intensywnym kolorze, wsypujemy łyżkę sody oczyszczonej, kilka kropel płynu do mycia naczyń i mieszamy, aż wszystkie składniki się rozpuszczą. Do osobnego kubka nalewamy dwie łyżki octu i jednym ruchem wlewamy ocet do wnętrza wulkanu. Po wykonaniu tych czynności następuje wybuch lawy w postaci piany! Zachęcam Państwa do eksperymentowania razem z dziećmi.

Alina Mikołajczyk


W poniedziałek, 4 marca 2019 r., w „zerówce”  gościł  ratownik medyczny - pan Piotr Kaczyński, który przeprowadził  krótkie szkolenie dzieci z zakresu pierwszej pomocy. Przedszkolaki uczyły się, jak wezwać pomoc, reanimować rannego, jak zabandażować ranę czy jak pomóc komuś podczas zadławienia. Zdobytą wiedzę i umiejętności dzieci miały okazję przetestować bawiąc się w tzw. kąciku medycznym.

Małgorzata Byk


Szanowni Państwo, informuję, że na rok szkolny 2019/2020 Przedszkole w Młynarach dysponuje 46 wolnymi miejscami. Rekrutacja na wolne miejsca rozpoczyna się 11 marca 2019 r. Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola mogą Państwo pobrać w wersji elektronicznej tutaj lub w wersji papierowej w siedzibie naszej placówki przy ul. Słowackiego 14. Termin składania wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym upływa 28 marca 2019 r. Wnioski będzie można składać u dyrektora przedszkola lub głównej księgowej w godzinach od 10:00 do 16:00. O przyjęciu do przedszkola nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko liczba zdobytych punktów. Przypominam, że wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Dzieci 2,5-letnie nie biorą udziału w rekrutacji, ale ich rodzice/ opiekunowie prawni mogą złożyć do dyrektora podanie o przyjęcie dziecka do przedszkola, które zostanie rozpatrzone we wrześniu w miarę posiadania wolnych miejsc. Jednocześnie informuję, że od 1 września 2019 r. nasze przedszkole będzie miało siedzibę w nowo budowanym budynku przy ul. Polnej 4 (w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach).

Alina Mikołajczyk


Szanowni Państwo, zapraszamy Was na zebrania, które odbędą się w przyszłym tygodniu: w środę, 13 marca 2019 r., o godzinie 16.15 spotkamy się z rodzicami dzieci z tzw. zerówki (w przedszkolu, nie w szkole), natomiast w czwartek, 14 marca 2019 r., o godzinie 16.15 spotkamy się z rodzicami "Krasnali" i "Starszaków". Podczas tych zebrań chciałybyśmy omówić z Państwem nie tylko sprawy bieżące, ale ustalić także organizację najważniejszych imprez i uroczystości czekających nas jeszcze w tym roku szkolnym, m.in. naszego wspólnego pikniku rodzinnego. Tydzień później, tzn. w środę, 20 marca 2019 r., o godzinie 16.15 chciałabym się spotkać z przedstawicielami oddziałowych Rad Rodziców. Serdecznie zapraszamy i liczymy na Państwa obecność!

Alina Mikołajczyk


Drodzy Rodzice, informuję Państwa o zamiarze przekształcenia Przedszkola w Młynarach, znajdującego się przy ul. Słowackiego 14 poprzez przeniesienie jego siedziby na ul. Polną 4, czyli od 1 września 2019 r. nasza placówka będzie funkcjonowała w nowo powstającym budynku w pobliżu Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach.

Alina Mikołajczyk


Informujemy, że w przedszkolu mamy zgłoszony jeden przypadek zachorowania na rumień zakaźny. Jest to wysypkowa choroba zakaźna, podczas której zakażenie przenosi się z dziecka na dziecko drogą kropelkową. Zakaźność choroby jest największa przed pojawieniem się wysypki. Rumień zakaźny zwykle ustępuje w przeciągu około 7 dni, jednak pod wpływem stresu, kąpieli, ogrzania, natarcia lub nasłonecznienia skóry może pojawić się ponownie.

Alina Mikołajczyk


Drodzy Rodzice, w związku z tym, że jutro, czyli 27 lutego 2019 r., mamy ostatnią środę miesiąca, zapraszamy do przedszkola na konsultacje logopedyczne. Nasza pani logopedka, Karolina Wasiluk, będzie do Państwa dyspozycji w godzinach od 16.00 do 17.00. Zapraszamy!!!

Alina Mikołajczyk


PILNE!!! Drodzy Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do Przedszkola w Młynarach. Proszę o zgłaszanie się do przedszkola i odbieranie tzw. deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. W związku z dużą absencją przedszkolaków proszę nie czekać, aż dziecko wróci do przedszkola, tylko wstąpić do nas po deklarację i złożyć ją do czwartku, 28 lutego 2019 r. Dziękuję.

Alina Mikołajczyk


W polskim systemie edukacyjnym wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Rodzice często posyłają do przedszkola dopiero sześciolatka, tłumacząc, że wcześniej był on jeszcze za mały, zbyt chorowity lub po prostu nie chciał chodzić do przedszkola. W obliczu zbliżającej się rekrutacji zachęcam Państwa do zapoznania się z argumentami świadczącymi o przewadze wychowania przedszkolnego nad pozostawieniem dziecka w domu. Życzę miłej lektury i zapraszam do naszej placówki!

Alina Mikołajczyk

 

Przedszkole uczy samodzielności

Aby zostać przyjętym do przedszkola, dziecko musi być w pewnym stopniu samodzielne. I nawet, jeśli nasz skarb potrafi się ubrać i zjeść, w przedszkolu będzie utrwalał te umiejętności. Niewykluczone, iż nauczy się dodatkowych czynności, jak na przykład sznurowanie butów, których nauka dotychczas sprawiała mu problem. Dziecko obserwuje świat wokół siebie i w taki sposób go poznaje. Bada zachowania innych i na tej podstawie wykształca w sobie samodzielność i odpowiedzialność za samego siebie.

 

Przedszkole pokazuje, jak funkcjonować w grupie

Przedszkole jest miejscem, w którym spotyka się wiele dzieci. Nikt z nas nie ma wpływu na to, z kim nasz maluch będzie w grupie. Każdy rodzic może mieć jednak pewność, że jego maluch pozna zarówno osoby miłe, z którymi nawiąże pierwsze przyjaźnie, jak i takie, z którymi będzie toczyć boje o kredki, czy zabawki. Każde z tych doświadczeń jest dla dziecka cenne. Przedszkole uczy zasad rządzących grupą jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Dzięki temu przedszkolak zaczyna rozpoznawać zachowania rówieśników i uczy się reagować na sytuacje, z którymi musi się zmierzyć najpierw w przedszkolu, a później w dalszym swoim życiu.

 

Przedszkole uczy dzieci nawiązywania kontaktów

Jednym dzieciom przychodzi to z łatwością, dla innych odezwanie się do rówieśnika jest problemem nie do pokonania. W piaskownicy wyręcza je mama, która pomaga przełamać pierwsze lody. W przedszkolu natomiast dziecko musi poradzić sobie samo. Uczy się zwalczania wstydliwości i pokonywania nieśmiałości, by zdobyć sympatię koleżanek i kolegów. Jest to umiejętność niezwykle cenna, gdyż na każdym z późniejszych etapów życia w społeczeństwie dziecko – już jako dorosły człowiek – będzie musiało samo nawiązywać kontakty w szkole, w pracy lub wśród znajomych. Jeśli nie nauczy się tego na samym początku swojej życiowej drogi, będzie mu trudniej nabyć umiejętności nawiązywania kontaktów w dorosłym życiu.

 

Przedszkole uczy współpracy

Dziecko, które nie ma rodzeństwa i często z powodu braku czasu rodziców musi spędzać czas na samotnej zabawie, nie ma możliwości nauczenia się współdziałania. Zabawa z rówieśnikami i wspólne wykonywanie zadań jest dla małego człowieka istotnym elementem rozwoju. Przedszkole stwarza doskonałe warunki do kształtowania w sobie umiejętności współpracy z innymi, uczy tolerancji i otwiera na świat. Ponadto dziecko w grupie staje się skłonne do kompromisów i potrafi dzielić się z innymi tak, aby obie strony odnosiły korzyści.

 

Przedszkole uczy posłuszeństwa

Dzieci szybko przyzwyczajają się do wygody i są mistrzami w przekraczaniu granic cierpliwości rodziców. Jeśli rodzice proszą o coś, ale później tego nie egzekwują, malec nie ma możliwości nauczenia się posłuszeństwa. Jak tylko zauważy, że mama czy tato sam doskonale radzi sobie ze sprzątaniem zabawek, zacznie wykorzystywać tę słabość rodzica na innych płaszczyznach swojego życia. Po powrocie z pracy albo nie mamy głowy do tego, by przypilnować malucha, albo brakuje nam cierpliwości i wolimy sami zrobić to, o co prosiliśmy dziecko, niż czekać, aż zrobi to, o co zostało poproszone. Pozwalamy dzieciom „wejść nam na głowę”, ale muszą się one nauczyć, że czasem trzeba się podporządkować innym. Przedszkolak wie, że musi się słuchać opiekunki i jeść to, co jest na obiad, a nie to, na co ma akurat ochotę. I tak, jak w domu krzykiem lub płaczem wymusiłby na mamie to, czego chce, tak w przedszkolu musi być posłuszny i grzecznie wykonywać polecenia wychowawczyni.

 

Przedszkole uczy odpowiedzialności

Dziecko uczy się odpowiedzialności za siebie i innych. Wie, że musi pilnować zabawek, jeśli jest dyżurnym, gdyż po skończonej zabawie trzeba je wszystkie pozbierać i odłożyć na miejsce. W ten sposób dziecko wykształca w sobie umiejętność dbania o siebie i przedmioty, którymi w danym momencie się opiekuje. W domu często odpowiedzialność spoczywa na rodzicach lub dziadkach. W przedszkolu maluch sam kształtuje i utrwala w sobie zdolności bycia odpowiedzialnym.

 

Przedszkole stymuluje wszechstronny rozwój dziecka

Chociaż chcemy, by nasz skarb poznawał szeroko pojętą kulturę i sztukę, nie zawsze jesteśmy w stanie mu to zapewnić. W przedszkolu dzieci nie tylko czytają i ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie wierszyków i piosenek. Uczestniczą w zajęciach plastycznych, śpiewają, występują w przedstawieniach. Zajęcia te sprzyjają odkrywaniu zdolności twórczych dziecka i pomagają w rozwijaniu indywidualnych zainteresowań. Przedszkole zapewnia warunki do zdobywania nowych umiejętności i systematycznego pogłębiania wiedzy, gdyż umożliwia poznawanie świata przez samodzielne eksperymentowanie i badanie otoczenia. Dziecko, które chodzi do przedszkola, ma więcej możliwości. Te możliwości daje grupa rówieśników oraz nauczycielka, która cały swój czas poświęca dzieciom. To na nich skupia ona całą swoją uwagę. Ty dzięki temu możesz zająć się sobą, swoim rozwojem i osiąganiem sukcesów zawodowych. Pozwól dziecku na odrobinę samodzielności. Będziesz miał dzięki temu poczucie spełnionego obowiązku, a Twój maluch posiądzie cenne umiejętności, które okażą się niezwykle przydatne w dorosłym życiu.

Źródło: strona internetowa Kuratorium Oświaty w Kielcach


Drodzy Rodzice, dzieci 2,5-letnie (rocznik 2017)  nie biorą udziału w rekrutacji. Dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko 2,5- letnie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po 1 września 2019 r. W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt osobisty lub telefoniczny (nr telefonu: 55 248 60 83).

Alina Mikołajczyk


REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA W MŁYNARACH NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Dzieci uczęszczające aktualnie do naszej placówki nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzice składają jedynie deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego. Deklaracje te zostaną Państwu przekazane pod koniec tego tygodnia.

Poniżej prezentujemy terminy postępowania rekrutacyjnego, które zostały zawarte w Zarządzeniu Nr 4a/2019 Burmistrza Miasta i Gminy Młynary z dnia 31 stycznia 2019 r. w sprawie określenia terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2019/2020 dla Przedszkola w Młynarach prowadzonego przez Gminę Młynary:

8 marca 2019 r. – podanie do publicznej wiadomości informacji o liczbie wolnych miejsc w przedszkolu,

11-28 marca 2019 r. – rozpoczęcie rekrutacji na wolne miejsca, składanie wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydatów warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym,

29 marca 2019 r. – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,

1-8 kwietnia 2019 r. – pisemne potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola,

10 kwietnia 2019 r. – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do przedszkola.

O wszelkich zagadnieniach związanych z tematem rekrutacji będą Państwo informowani na bieżąco. „Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola” będzie dostępny od 4 marca 2019 r. – będzie go można pobrać w siedzibie naszej placówki lub wydrukować ze strony internetowej.

Alina Mikołajczyk


W ramach programu bezstresowego wejścia przedszkolaka w życie szkoły Razem pokonamy progi w piątek, 15 lutego 2019 r., odbyła się uroczystość pn. „Dzień Seniora”, na którą zaproszono dyrektora panią Alinę Mikołajczyk i emerytowanych pracowników Przedszkola w Młynarach oraz dyrektora Jana Radziszewskiego i emerytowanych pracowników Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach. W świetlicy szkolnej uczniowie klas I-III pod opieką nauczycielek: pani Wioletty Kisiel, pani  Bogusławy Chechłowskiej, pani  Edyty Rożak oraz dzieci z „Zerówki” pod opieką nauczycielki  pani Małgorzaty Byk przygotowały część artystyczną oraz upominki dla Seniorów. Dzieci z przejęciem prezentowały swoje talenty. Były inscenizacje, wiersze, piosenki, tańce i gra na flecie. Po występach mali artyści zostali nagrodzeni brawami i prezentami w postaci gier edukacyjnych. Goście miło spędzili czas przy kawie, herbatce i cieście upieczonym przez rodziców.

Małgorzata Byk


W dniach od 26 listopada 2018 r. do 2 stycznia 2019 r. w Przedszkolu w Młynarach zbieraliśmy monety w ramach akcji „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”. Zebraliśmy 5591... sztuk monet, co dało łączną kwotę: 171,81zł. "Krasnale" uzbierały 83,72zł, "Starszaki" 33,81zł, a "Zerówka" 54,28zł. Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i już zachęcamy do zbierania tzw. żółciaków na przyszły rok szkolny!

Alina Mikołajczyk


Informuję, że przez dwa tygodnie ferii nasze przedszkole będzie otwarte - zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Jednocześnie przypominam, że dzieci z "zerówki" także przychodzą do budynku przedszkola, a nie szkoły, w związku z powyższym proszę, aby miały ze sobą kapcie.

Alina Mikołajczyk


Jeszcze przed feriami w naszym Przedszkolu miały miejsce uroczystości związane z Dniem Babci i Dziadka. Grupa "Starszaków" świętowała w czwartek, 17 stycznia, a "Krasnale" i "Zerówka" w piątek, 18 stycznia. Babcie i Dziadkowie, którzy odwiedzili nas w czwartek, obejrzeli przedstawienie w wykonaniu swoich wnuków/ wnuczek przygotowane pod czujnym okiem pani Ani Stando. Mieli oni okazję zanurzyć się we wspomniach, wsłuchując się w takie przeboje, jak: "Dozwolone od lat osiemnastu" Czerwonych Gitar, "Umówiłem się z nią na dziewiątą" Eugeniusza Bodo czy "Przetańczyć z tobą chcę całą noc" Anny Jantar. "Krasnale", przebrane za aniołki, przygotowały dla swoich najbliższych wierszyki i piosenki, nad których wykonaniem czuwały panie: Karolina Darmofał-Niska i Katarzyna Czyż. Babcie i Dziadkowie, którzy przyszli do "Zerówki", najpierw obejrzeli występ swoich wnuków/ wnuczek przygotowany pod nadzorem pani Małgorzaty Byk, a następnie mieli okazję wziąć udział we wspólnych zabawach z dziećmi. Przedszkolaki m.in. rozpoznawały swoje babcie i swoich dziadków po nogach i tańczyły z nimi trzymając na chuście balon, który miał się na niej jak najdłużej utrzymać. Na zakończenie we wszystkich grupach na Babcie i Dziadków oraz dzieci czekał słodki poczęstunek, za którego przygotowanie dziękujemy Rodzicom! Dysponujemy nagraniami występów z każdej grupy, więc jeśli ktokolwiek z Państwa chciałaby je mieć, proszę o przyniesie do przedszkola pendrive'a.

Alina Mikołajczyk


Od 21 stycznia do 3 lutego w naszym województwie będą miały miejsce ferie zimowe. Z częścią naszych przedszkolaków spotkamy się na zajęciach, ale korzystając z okazji chciałabym wszystkim - zarówno dzieciom, jak i rodzicom, przypomnieć zasady bezpiecznego zachowania w czasie zimowych zabaw i spacerów:

 • nie pozwalajmy zjeżdżać swoim pociechom na sankach lub nartach z górek, które znajdują się w pobliżu drogi, ulicy, skrzyżowania lub innego niebezpiecznego miejsca;
 • sprawdźmy stan techniczny sanek czy innych przedmiotów, na których dziecko zjeżdża - złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
 • jazda na łyżwach to sport zarezerwowany dla lodowisk - pod żadnym pozorem nie jeździmy po zamarzniętych zbiornikach wodnych (stawach, jeziorach, rzekach);
 • nie ślizgamy się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamania kończyn;
 • podczas rzucania śnieżkami, zwłaszcza wykonanymi z twardego śniegu, można wyrządzić komuś krzywdę, celując mu w twarz, nie należy także rzucać w zwierzęta, okna i samochody - zaskoczony kierowca może spowodować wypadek;
 • wykorzystywanie do kuligów samochodów i ciągników może skończyć się tragedią;
 • zagrożeniem mogą być także zwisające z dachów i balkonów sople - nie podchodzimy do nich zbyt blisko i nie próbujemy strącać;
 • układ odpornościowy dziecka wymaga dużo snu, zbilansowanej diety, witamin i mikroelementów - preparaty uodparniające podajemy dzieciom po konsultacji z lekarzem;
 • hartowanie to dobry sposób na zapobieganie chorobom - nie należy zatem ubierać dzieci zbyt ciepło, aby uniknąć przegrzania i należy pamiętać o codziennych spacerach - nawet w zimne dni;
 • pamiętajmy o właściwej ochronie skóry przed mrozem - smarujmy ją specjalnymi tłustymi kremami i preparatami zabezpieczającymi także przed promieniowaniem UV (w zimie może być ono silne, gdyż światło słoneczne odbija się od śniegu). Nie zapominajmy o pomadkach ochronnych do ust!
 • zimowa pora to szybsze zapadanie zmierzchu - dla lepszej widoczności dziecko powinno być zaopatrzone w elementy odblaskowe, np. opaskę, naszywki na kurtce;
 • warto też przypomnieć dzieciom, co wolno, a czego nie wolno robić w domu, gdyż nuda wyzwala w naszych pociechach nadzwyczajną kreatywność w wymyślaniu zabaw!

Alina Mikołajczyk


UWAGA! W związku z planowaną przerwą w dostawie prądu w poniedziałek, 14 stycznia 2019 r., w godzinach od 9.00 do 14.00 proszę o cieplejsze ubranie dzieci do przedszkola - najlepiej na tzw. cebulkę, gdyż nie będzie działało ogrzewanie.

Alina Mikołajczyk


W 2016 r. miała miejsce akcja powołana przez Głoski, Printoteka.pl oraz Logopedzi-Logopedom „Logopeda krzyczy. Logopeda radzi”. Jej celem było uświadomienie rodzicom, jakie nawyki wspierają prawidłowy rozwój mowy dziecka, a jakie mają na niego druzgoczący wpływ. Wprawdzie od tamtego czasu minęły już prawie 3 lata, ale myślę, że problemy, na które wówczas zwrócili uwagę logopedzi, są aktualne do dzisiaj, dlatego zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

 • STOP ZMIKSOWANEMU JEDZENIU!

Czy wiecie Państwo, że zmiksowane na gładką masę jedzenie utrwala u dziecka połykanie infantylne (język spoczywa płasko na dnie jamy ustnej lub wsuwa się między zęby, bądź napiera na nie). Lepiej, jeśli jedzenie rozdrobnimy zdrowemu maluchowi widelcem.

95% roczniaków, którzy jedzą tylko papki i dwulatków, które nie gryzą pokarmów stałych ma lub będzie miało wady wymowy i/lub inne problemy z nadwrażliwością jamy ustnej. Podczas gryzienia pracują te same mięsnie, co podczas mówienia, dlatego jest ono tak ważne. Jeśli Państwa dziecko mówi NIE pokarmom stałym, powinniście skontaktować się z logopedą.

 • STOP KUBKOM NIEKAPKOM!

Kubki niekapki można stosować doraźnie w wyjątkowych sytuacjach, jak: podróż czy spacer i to tylko do 1 roku życia. Jednak w warunkach pozadomowych lepiej stosować bidon ze słomką.

Pobieranie pokarmu z kubka niekapka jest bardzo zbliżone do ssania. A ten rodzaj przyjmowania pokarmu powinien zakończyć się najpóźniej wraz z ukończeniem 1 roku życia.  Dziecko pijąc z kubka niekapka nie uczy się nowych umiejętności (bo wciąż wykonuje ruchy ssące, które już potrafi). Ćwiczone są te same partie mięśni, jak podczas ssania z butelki. Natomiast do prawidłowego rozwoju mowy powinny być też ćwiczone inne partie mięśni.

Kiedy uczymy dziecko pić z otwartego kubka? Dziecko możemy powoli uczyć pić z otwartego kubka, kiedy maluch stabilnie trzyma głowę i siedzi. Kubki niekapki i butelki ze smoczkiem po ukończeniu 1. roku życia dziecka są niedopuszczalne. Mogą doprowadzić do przetrwałego odruchu ssania, nieprawidłowego połykania, wad zgryzu (zgryz otwarty) i wad wymowy (szczególnie seplenienie międzyzębowe – język wciska się między zęby przy realizacji głosek).

 • STOP TABLETOM DLA MAŁYCH DZIECI!

Czy wiecie Państwo, że małe dzieci posługujące się urządzeniami ekranowymi mają mniejsze zdolności empatii niż dzieci, które takimi urządzeniami się nie posługują? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Bostonie dowiedli także, że używanie przez dzieci młodsze niż 2,5 roku tabletów i smartfonów obniża ich zdolności matematyczne i językowe, a także sensomotoryczne i wzrokowo-ruchowe. Nie rozwijają one myślenia przestrzennego ani umiejętności motorycznych rąk. Lepszą zabawką są klocki!

 • STOP SMOCZKOM PO 1. ROKU ŻYCIA!

Czy wiecie Państwo, że dziecko które używa smoczka jest w stanie przespać dziesiątki godzin bez otrzymywania pokarmu, a co za tym idzie – jego wzrost i rozwój staje się zagrożony? Wychowanie bez smoczka, bądź maksymalne skrócenie czasu jego stosowania u dziecka do 1. roku życia chroni zgryz przed problemami ortodontycznymi, ułatwia karmienie piersią, a wtórnie niweluje problemy związane z rozwojem mowy i komunikacji (nieprawidłowy tor oddechowy, niewycofany odruch ssania, wady wymowy). Ponadto dzieci te mają mniejsze kłopoty ze snem oraz rzadziej zapadają na choroby dróg oddechowych i zapalenie ucha środkowego.  

 • STOP JEDZENIU PRZED TELEWIZOREM!

Czy wiecie Państwo, że małe dziecko, które jedząc ogląda TV, nie koncentruje się na jedzeniu, je niedbale i niedokładnie przeżuwa jedzenie? Oznacza to, że jedząc, niedokładnie ćwiczy mięsnie twarzy potrzebne do prawidłowego wypowiadania głosek, czyli narażone jest na większe prawdopodobieństwo wystąpienie wad wymowy. Ponadto maluch nie zwraca uwagi na to, co je – nie smakuje, nie delektuje się – jest mniej świadomy konsystencji pokarmów.

Alina Mikołajczyk


30 listopada 2018 r. nasze Przedszkole zakończyło realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Śmiało Rozmawiamy Dla Dobra Dzieci". W ramach wspomnianego programu:

- rodzice otrzymali foldery edukacyjne dotyczące przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku dziecięcego;

- we wszystkich grupach wiekowych nauczycielki zrealizowały w oparciu o otrzymane scenariusze zajęcia edukacyjne, podczas których poprzez gry i zabawy przedszkolaki poznały m.in. mechanizmy rozprzestrzeniania się chorób i sposoby zapobiegania im;

- odbyły się spotkania z pielęgniarkami: do sześciolatków zawitała Pani Aneta Gurdak, mama Oliwiera, a ze "Starszakami" i "Krasnalami" spotkała się Pani Anna Kaczyńska - obydwie panie uświadomiły dzieciom, jak ważne jest zgłaszanie niepokojących objawów chorobowych rodzicom, powiedziały także przedszkolakom, że warto rozmawiać z dorosłymi o samopoczuciu, stanie zdrowia, potrzebie wsparcia i poczuciu bezpieczeństwa;

- dwie grupy, a mianowicie „Starszaki” i „Zerówka” wykonały prace plastyczne na konkurs pt.: „Nasz przyjaciel Śmiałek” - nie otrzymaliśmy za to żadnej nagrody, ale godne pochwały jest zaangażowanie dzieci w tworzenie prac! (przy artykule jest zdjęcie pracy 4-5-latków, a w Galerii można podejrzeć pracę sześciolatków).

Za udział w ww. programie Przedszkole otrzymało certyfikat, a każde dziecko dostanie dyplom wraz z kodem, który umożliwia rodzicowi stworzenie spersonalizowanej bajki edukacyjnej ze Śmiałkiem i dzieckiem w roli głównego bohatera.

Alina Mikołajczyk


 
Wigilijna Święta Noc - od opłatka bije blask,
ale gdzieś tam ulicami, krążą ci, co są dziś sami,
Pusty talerz dostawiamy, może zbłądzą pod nasz dach?
Wigilijna Święta Noc, niesie łaskę w każdy dom,
serca swoje otwieramy dla tych, którzy są dziś z nami,
i z czułością wspominamy tych, Co już odeszli stąd...
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą czasem spokoju i szczęścia,
radości przeżywanej w gronie najbliższych
oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.
Niech Nowy Rok 2019 przyniesie Państwu wszelką pomyślność i pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń.
 
                                                                                                                                                          Dyrektor i Pracownicy Przedszkola w Młynarach

Drodzy Rodzice, od 5 listopada 2015 r. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) prowadzi kampanię "Mama, tata, tablet", która powstała z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Akcja przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie, kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych. Zachęcam Państwa do odwiedzenia strony http://mamatatatablet.pl/, a szczególnie gorąco polecam obejrzenie filmu "Homo tabletis".

Alina Mikołajczyk


Szanowni Państwo, informuję, że w poniedziałek, 24 grudnia 2018 r., Przedszkole w Młynarach będzie nieczynne ze względu na brak potrzeby objęcia tego dnia dzieci opieką naszej placówki. Jednocześnie informuję, że dnia 27 grudnia został zadeklarowany pobyt sześciorga dzieci w przedszkolu, 28 grudnia - ośmiorga, a 31 grudnia - czworga, zatem nasza placówka będzie otwarta. Wszystkie dzieci będą jednak w jednej grupie, a zajęcia będą się odbywać tylko w budynku przedszkola.

Alina Mikołajczyk


W ostatnim czasie w naszym przedszkolu miały miejsca wigilijne spotkania, w których udział brały dzieci i ich rodzice oraz najbliżsi. W piątek, 14 grudnia, świętowały Starszaki, które ubierając czerwone czapeczki, zamieniły się na moment w pomocników św. Mikołaja. Najpierw miał miejsce krótki występ artystyczny, po którym przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie przygotowane pierniczki. Następnie wszyscy mogli spróbować przyniesionych przez rodziców słodkości, a w międzyczasie do grupy zawitał św. Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. W środę, 19 grudnia, spotkanie wigilijne odbyło się w grupie Krasnali, które tego dnia zamieniły się w zastęp przecudnych aniołków! Najmłodsze przedszkolaki na pewno zaskoczyły wszystkich zebranych swoimi umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi! Rodzice przygotowali słodki poczęstunek, a dzieci drobny upominek dla rodziców. Tę grupę także odwiedził św. Mikołaj - nie mogło być inaczej, bo w przedszkolu mamy same grzeczne dzieci! Mamy nadzieję, że te spotkania stworzyły rodzicom nie tylko okazję do spędzenia czasu ze swoimi pociechami, ale dały możliwość złapania oddechu w przedświątecznej gorączce! Chętne dzieci wraz z rodzicami wzięły także udział w Wigilii na Rynku, która odbyła się w sobotę, 15 grudnia. Odśpiewały tam kolędę "Przybieżeli do Betlejem" i przystroiły choinkę przygotowanymi przez siebie ozdobami. Dziękujemy wszystkim rodzicom za współorganizację grupowych spotkań - cieszymy się, że możemy liczyć na Waszą pomoc!

Alina Mikołajczyk


Miło nam poinformować, że dzisiaj dotarła do nas przesyłka z Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bieruniu, które było organizatorem III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bocian w Niepodległej"  - okazało się, że Maja Rynkowska z grupy "Krasnali" zdobyła nagrodę specjalną za szczególną i pomysłową relizację tematu, a Kaja Zienkiewicz ze "Starszaków" - specjalne wyróżnienie. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki, a panie: Katarzyna Czyż i Anna Stando podziękowania za inspirowanie dzieci do podejmowania działalności artystycznej. Gratulujemy Mai oraz Kai i liczymy, że to nie ostatni taki sukces naszych Przedszkolaków!

Alina Mikołajczyk


Wspólne zajęcia plastyczne z klasą pierwszą w ramach programu bezstresowego wejścia przedszkolaka w życie szkoły „Razem pokonamy progi”.

W piątek, 14 grudnia 2018 r.,  gościliśmy w zerówce uczniów klasy pierwszej, z którymi wspólnie wykonaliśmy mikołaje z papieru. Przygotowane figurki ozdabialiśmy cekinami, brokatem, kolorowymi paskami papieru, wstążkami. Przed przystąpieniem do pracy plastycznej, zaprosiliśmy naszych gości do zaśpiewania, razem z nami, kilku znanych kolęd i piosenek zimowych oraz wzięcia udziału w quizie nt. zwyczajów i  tradycji świątecznych. Na koniec spotkania przygotowaliśmy mały poczęstunek. Dziękujemy uczniom klasy pierwszej za miło spędzony czas w świątecznej atmosferze.

Karolina Wasiluk


Drodzy Rodzice, przypominam, że zgodnie z podpisanymi przez Państwa umowami, są Państwo zobowiązani do uiszczania należności za świadczone w przedszkolu usługi do 20. dnia każdego miesiąca - liczy się data wpływu środków na konto (nr konta: 22 1020 1752 0000 0902 0160 7191). Chciałabym też zaznaczyć, że zgodnie z § 47 "Statutu Przedszkola w Młynarach" dyrektor może skreślić z listy przedszkolaków dziecko, którego rodzice bez podania przyczyny systematycznie zalegają z opłatami za przedszkole. Proszę więc o terminowe dokonywanie wpłat i przypominam, że przelana na nasze konto kwota NIE MOŻE być ani wyższa, ani niższa od tej, o której jesteście Państwo informowani mailowo. Dziękuję!

Alina Mikołajczyk


UWAGA!

Szanowni Państwo, w grupie 4-5-latków troje dzieci zachorowało na szkarlatynę. Choroba zaczyna się nagle gorączką, wymiotami, bólami brzucha, bólem gardła. Zwykle w drugiej dobie choroby pojawia się wysypka. Wysypka jest drobnoplamista (jak po uderzeniu skóry drobną szczoteczką). Proszę nie lekceważyć żadnego z ww. objawów oraz poinformować nas, gdy zostaną zdiagnozowane nowe przypadki zachorowań. Dziękuję!

Alina Mikołajczyk


W związku z tym, że ostatnia środa miesiąca przypada w drugi dzień Świąt, zapraszam rodziców na konsultacje logopedyczne z panią Karoliną Wasiluk tydzień wcześniej, czyli w środę, 19 grudnia 2018 r., w godzinach od 16.00 do 17.00 (w budynku Przedszkola).

Alina Mikołajczyk


W piątek, 7 grudnia 2018 r., wszystkie grupy z Przedszkola wzięły udział w Mikołajkach zorganizowanych w sali widowiskowo-kinowej Ośrodka Kultury w Młynarach. Najpierw dzieci wysłuchały krótkiej opowieści o św. Mikołaju i jego elfach, podczas której Szymon Smolarek zmienił się w małego Mikołaja, Amelka Faryniarz w elfa, Wiktoria Sacharczuk w worek św. Mikołaja, a chętne dzieci w renifery i jego sanie. Następnie przedszkolaki wzięły udział w przygotowanych atrakcjach, a były to: "Świąteczne fikołki", czyli zabawy i gry ruchowe, "Elfie eliksiry", czyli degustacja kolorowych lemoniad i innych mikstur, oraz "Elfowy warsztat", podczas którego każde dziecko wykonało papierowego renifera oraz pomalowało farbami gipsową figurkę w kształcie prezentu, aniołka, choinki itp. Dziękujemy Pani Hannie Katarzynie Mościckiej-Pisarskiej, p.o. dyrektora Ośrodka Kultury w Młynarach, za zaproszenie.

Alina Mikołajczyk


w czwartek, 6 grudnia 2018 r., w przedszkolnej zerówce odbyły się warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci, podczas których powstały przepiękne bombki wykonane techniką decoupage. Następnie wykonane ozdoby zawisły na choince w naszej sali. Jednym słowem święta zagościły u nas na dobre!! Dziękuję wszystkim rodzicom i dzieciom za wspólnie spędzony czas w przesympatycznej atmosferze.

Karolina Wasiluk


(Aktualizacja) Szanowni Państwo, chciałybyśmy Was zaprosić na spotkanie wigilijne, które odbędzie się w sobotę, 15 grudnia 2018 r., na naszym rynku. Po godzinie 10 dzieci wraz ze swoimi rodzicami zaśpiewają kolędę "Przybieżeli do Betlejem" (pierwsze trzy zwrotki) - mamy nadzieję, że wesprą nas również zgroamdzeni mieszkańcy, a następnie nasze pociechy będą miały okazję przyozdobić znajdującą się tam choinkę. W międzyczasie odbywać się będzie degustacja wigilijnych potraw, w tym pasztecików i keksów przygotowanych przez nasze Panie: Elę Majzner i Urszulę Osowską-Klekotkę. Jeśli więc dysponują Państwo czasem i mają chęć na przedświąteczne spotkanie, serdecznie zapraszamy!

 

PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM

Przybieżeli do Betlejem pasterze,
Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
A pokój na ziemi.

Oddawali swe ukłony w pokorze
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
Chwała na wysokości...

Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
Których oni nie słyszeli, jak żywi.
Chwała na wysokości...

Alina Mikołajczyk


(Aktualizacja) Od 25 listopada do 10 grudnia 2018 r. trwała kampania społeczna "Biała wstążka", której celem jest przeciwdziałanie przemocy w szczególności wobec kobiet i w rodzinie, pokazanie, że mężczyźni wspierają kobiety i również są przeciwni stosowaniu wobec nich przemocy. Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

Zagadnienie przemocy jest trudnym tematem do omówienia z dziećmi, ale nie zniechęciło nas to podjęcia działań, mających na celu uwrażliwienie dzieci na krzywdę drugiego człowieka. Zajęcia prowadzone w grupie 4-5-latków w dniach od 3 do 7 grudnia 2018 r. dotyczyły kręgu tematycznego "Co to znaczy być dobrym?". Realizowane w tym zakresie tematy miały na celu doskonalenie u "Starszaków" umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozumienia emocji i uczuć własnych i innych ludzi, a także budowanie pozytywnych relacji rówieśniczych w zabawie i podczas pracy w grupie. Jednocześnie w ww. terminie przeprowadzono w tej grupie zajęcia profilaktyczne pod nazwą: "STOP dla agresji", podczas których dzieci m.in. utrwaliły sobie, jakie zasady panują w ich grupie, uświadomiły sobie, że niektóre zachowania mogą sprawić drugiemu przykrość, nauczyły się rozróżniania właściwych i niewłaściwych zachowań oraz zostały zapoznane z różnymi sposobami radzenia sobie ze złością/ agresją bez czynienia przykrości/ krzywdy drugiej osobie.

Ponadto grupa 4-5-latków oraz 6-latków wykonały prace plastyczne, przedstawiające symbol Białej Wstążki, a w środę, 5 grudnia 2018 r., dzieci przyszły do przedszkola ubrane na biało, za co serdecznie dziękujemy Rodzicom!

 

DZIESIĘĆ REGUŁ STARSZAKÓW

1. Nie dokuczam innym dzieciom.

2. Nie przeszkadzam, kiedy jedzą.

3. Nie zabieram nic nikomu.

4. Jestem grzeczny także w domu.

5. Nigdy z nikim się nie biję.

6. Z każdym zawsze w zgodzie żyję.

7. Nie naśmiewam z innych się.

8. Szczerze pomóc wszystkim chcę.

9. Mówię prawdę i nie kłamię.

10. Zgodnie się z innymi bawię.

 

Alina Mikołajczyk


W piątek, 30 listopada, Andrzejki świętowały w swojej grupie Starszaki. Na początku pani Ania Stando wyjaśniła dzieciom, że jest to dzień, w którym ludzie sobie wróżą, czyli biorą udział w różnych zabawach, aby dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości, a następnie przedszkolaki przystąpiły do zaplanowanych wróżb. Najpierw, zamiast tradycyjnego lania wosku, miało miejsce wróżenie z plam, tzn. na kartkę papieru panie upuściły kilka obfitych kropel różnokolorowych farb, a dzieci złożyły kartki na pół i po ich rozłożeniu interpretowały, co widzą - a widziały wiele, np. nowe samochody, dalekie podróże, maski na bal karnawałowy, a także zabawki, które otrzymają w nadchodzące święta. Potem każde dziecko przebijało wybrany przez siebie balon - balony były ponumerowane, a pod kolejnymi numerami kryły się nazwy zawodów - w tej zabawie okazało się, że w naszej grupie będzie m.in. baletnica, piosenkarka, aktor, cukiernik, ale i pomocnk św. Mikołaja. Po balonach przyszedł czas na przekłuwanie wielkiego serca, na którego odwrocie kryły się różnego rodzaju zadania dla przedszkolaków, np. podskoki na jednej nodze, uściśnięcie dłoni osoby siedzącej po prawej, zaśpiewanie piosenki czy też zjedzenie kawałka cytryny bez skrzywienia się! Na koniec wszystkie dzieci otrzymały ciastko z wróżbą - na ukrytych karteczkach kryły się różne przepowiednie, m.in. Zawsze słuchaj rodziców – wyjdzie Ci to na dobre; Zawsze mów prawdę! Kłamstwo ma krótkie nogi oraz Ktoś, kogo imię zaczyna się na „M”, bardzo Cię lubi.

Alina Mikołajczyk


W czwartek, 29 listopada 2018 r.,  w „zerówce” obchodziliśmy Andrzejki. Dzieci bawiły się już od rana.  Dowiedziały się, że  "Andrzejki" to tradycja ludowa wieczoru wróżb, znana od bardzo dawna i przekazywana z pokolenia na pokolenie, poznały przysłowia związane z Andrzejkami oraz niektóre zabawy, m.in. ”Kubki przyszłości”, „ Imiona-na sercach”, „Kim będę”. Następnie, dzięki gościnności państwa Smolarek, w Rastauracji Deja Vu, odbyła się druga część wspaniałej zabawy. Na sali na dzieci czekały kolejne emocje i przeżycia- ciasteczko z wróżbą oraz najważniejszy punkt programu – lanie wosku przez dziurkę od klucza. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do szkoły w doskonałych humorach.

Małgorzata Byk


W środę, 28 listopada 2018 r.,  dzieci z  „zerówki”  zwiedziły Izbę Pamiątek Historycznych  im. Tadeusza Balickiego w Młynarach . Zobaczyły  przedmioty z epoki kamienia, brązu i okresu rzymskiego (kamienne toporki, elementy z brązu i żelaza), średniowieczne uzbrojenie, późniejsze wyroby kowalskie i ceramiczne (m.in. kafle), meble, sprzęty gospodarstwa domowego (m.in. tkackie, formy piekarnicze), rzemiosło ludowe, rzeźby. Największe zainteresowanie wzbudziły przedmioty szkolne używane przez pradziadków takie, jak pióro ze stalówką,  piórniki  drewniane zasuwane, ręczny dzwonek używany w szkole, tabliczka do pisania kredą.

Małgorzata Byk


Przypominam, że jutro (28.11.) przypada ostatnia środa miesiąca, a więc w godzinach od 16.00 do 17.00 będą miały miejsce konsultacje logopedyczne dla rodziców, prowadzone przez panią Karolinę Wasiluk.  Zapraszam także wszystkich członków Rad Oddziałowych na spotkanie dyrektora z Radą Rodziców, które rozpocznie się o godzinie 16.00.

Alina Mikołajczyk


W czwartek, 13 grudnia 2018 r., grupa 4-5-latków oraz dzieci z zerówki jadą do Kina Zamkowego w Pasłęku na bajkę pt.:"Poczta Świętego Mikołaja". Cena biletu 10 zł - pieniążki proszę wpłacać do wychowawców.

Alina Mikołajczyk


W piątek, 23 listopada 2018 r., grupa 4-5-latków świętowała Dzień Pluszowego Misia. Wspomniane święto wypada 25 listopada - nie jest to przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

Tyle historii - a jak świętowały Starszaki? Każdy przyniósł ze sobą do przedszkola ulubionego pluszaka, którego przedstawił koleżankom, kolegom i pani. Aby się zintegrować, dzieci potańczyły z pluszakami, a następnie zostały podzielone na 4-osobowe grupy i układały puzzle przedstawiające misie ze znanych bajek - największy problem stanowiło rozpoznanie Misia Colargola, którego przedszkolaki wzięły za lalkę! Po ułożeniu puzzli Starszaki sami wcielili się w postać misiów i naśladowali ruchy niedźwiadków słuchając opowiadania "Misie i miód". Uwieńczeniem świętowania było zrobienie sobie pamiątkowego  zdjęcia jako miś. Za pracę i zaangażowanie w zajęcia każde dziecko otrzymało Dyplom Przyjaciela Pluszowego Misia.

Alina Mikołajczyk


Z kolei dzieci z zerówki w piątek, w ramach programu bezstresowego wejścia przedszkolaka w życie szkoły „Razem pokonamy progi” oraz przedszkolnego programu wychowania zdrowotnego „Na sportowo jest zdrowo”, przygotowały smaczne, kolorowe i przede wszystkim bardzo zdrowe kanapki oraz szaszłyki. Przygotowane przez nas oraz uczniów klas I-III smakowitości degustowaliśmy podczas wspólnego śniadania przy obficie zastawionym stole. Nauczyciele zerówki dziękują bardzo paniom Binkiewicz oraz Szpyrka za zrobienie zakupów i pomoc w przyrządzeniu kanapek.

Karolina Wasiluk


W czwartek, 22 lisopada 2018 r., odwiedziła nas mama Hani z grupy Krasnali, pani Paulina Abramowicz, która pomogła najmłodszym przedszkolakom w przygotowaniu grupowej pracy plastycznej pt.:"Strój ludowy naszego regionu". Praca ta została wykonana w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała", w którym nasza placówka bierze udział. Pani Paulinie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie!

Alina Mikołajczyk

 

 

 


W związku z dużym zainteresowaniem zajęciami judo, które miały zostać zorganizowane w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach, informuję, że w chwili obecnej trwają poszukiwania osoby, która mogłaby takie zajęcia poprowadzić, gdyż trener, z którym były prowadzone wcześniejsze rozmowy, nie dysponuje wolnymi terminami. O jakichkolwiek zmianach w tym temacie będę Państwa informować na bieżąco.

Alina Mikołajczyk


Informuję, że w poniedziałek, 26 listopada 2018 r., rusza po raz XIX akcja Góra Grosza, która potrwa do 2 stycznia 2019 r. Celem tej akcji jest udzielenie wsparcia dzieciom z różnych form pieczy zastępczej - zarówno z domów dziecka, jak i z rodzin zastępczych. Góra Grosza to zakup rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci. To wsparcie w remontach, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin. Fundusz Góra Grosza pomaga również rozwijać talenty, pasje i zainteresowania podopiecznych Towarzystwa Nasz Dom. Pozyskane środki pozwalają tworzyć programy dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych... W związku z powyższym zachęcamy Państwa do wspracia naszego Przedszkola w zbiórce tzw. żółciaków (monet o nominale 1gr, 2gr i 5gr), aby uświadomić dzieciom, że najdrobniejsze monety zebrane w dużej ilości mogą być wielką pomocą dla wielu ich koleżanek i kolegów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.

Alina Mikołajczyk


Wczoraj odwiedzili nas aktorzy ze Studia Artystycznego "AKADA" z Suwałk z przedstawieniem teatralnym pt.:"Podróż do krainy zagadek". Spektakl opowiada o dziewczynce, który marzy o laptopie, jednak zamiast upragnionego komputera rodzice kupują jej książkę. Dziewczynka jest bardzo zła, ponieważ nie lubi czytać i uważa, że książki nie są nikomu do niczego potrzebne. Wyrzuca książkę do śmieci. Wkrótce potem odwiedza ją Pan Zagadka. Niespodziewany gość mówi dziewczynce, że ma szansę na zdobycie wspaniałej nagrody – jeśli odgadnie wszystkie zagadki, może zostać najbogatszym człowiekiem na świecie. Dziewczynka zgadza się na wszystko, jednak zadanie nie jest takie proste - okazuje się, że nic nie potrafi i udziela na zagadki samych błędnych odpowiedzi... Jak zakończyła się ta opowieść? - Mamy nadzieję, że dzieci zdały relację swoim rodzicom, gdyż po ich zaangażowaniu w sztukę można sądzić, że byli zadowoleni i przedstawienie się im podobało.

Alina Mikołajczyk


Drodzy Rodzice, od 1 września 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego, w myśl którego także przedszkole jest zobowiązane do realizacji doradztwa zawodowego. W związku z powyższym zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszej placówki i opowiedzenia przedszkolakom o swojej pracy i wykonywanych czynnościach. Nie tylko urozmaici to proces kształcenia, ale także sprawi, że dzieci będą dumne, iż to akurat ich rodzic poprowadził zajęcia w przedszkolu.

Alina Mikołajczyk


20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W związku z powyższym zachęcam Państwa do przeczytania listu napisanego z tej okazji przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka:

http://brpd.gov.pl/sites/default/files/list_z_okazji_ogolnopolskiego_dnia_praw_dziecka_2018.pdf

Główne akty prawne mówiące o prawach dziecka to:

 • Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu  25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r.,
 • Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r.,
 • Europejska Konwencja o wykonywaniu praw dzieci, sporządzona w Strasburgu dnia 25 stycznia 1996 r.,
 • Ustawa z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka. (Dz.U. z 2017 poz. 922).

Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nie może go nikt pozbawić. Myślę, że ten wyjątkowy dzień jest dobrą okazją, aby przypomnieć sobie, o jakich prawach mówimysmiley

PRAWA OSOBISTE:

 • prawo do życia i rozwoju,
 • prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
 • prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
 • prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
 • prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach jego dotyczących w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
 • prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
 • prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej,
 • prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.

PRAWA SOCJALNE:

 • prawo do odpowiedniego standardu życia,
 • prawo do ochrony zdrowia,
 • prawo do zabezpieczenia socjalnego,
 • prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

PRAWA KULTURALNE:

 • prawo do nauki,
 • prawo do korzystania z dóbr kultury,
 • prawo do informacji,
 • prawo do znajomości swoich praw.

Alina Mikołajczyk


W środę, 21 listopada 2018 r., zagości w naszym przedszkolu Studio Artystyczne "AKADA" z Suwałk z przedstawieniem teatralnym pt.:"Podróż do krainy zagadek". Spektakl nie tylko promuje czytelnictwo, ale zwraca również uwagę na to, gdzie można znaleźć informacje na dany temat i uświadamia widzom, że poszerzając swoją wiedzę można osiągnąć upragniony cel. Koszt przedstawienia to 4 zł od dziecka - pieniążki proszę wpłacać do pań nauczycielek.

Alina Mikołajczyk


Przypominam, że 28 listopada przypada ostatnia środa miesiąca, a więc rodzice mogą przyjść do przedszkola na indywidualne konsultacje logopedyczne z panią Karoliną Wasiluk, które odbywają się w godzinach 16.00-17.00. Tego dnia o godzinie 16.00 odbędzie się także spotkanie Rady Rodziców z dyrektorem, na które zapraszam wszystkich członków Rad Oddziałowych.

Alina Mikołajczyk


W piątek, 9 listopada 2018 r., obchodziliśmy uroczyście w naszym Przedszkolu Narodowe Święto Niepodległości. Najpierw najstarsze przedszkolaki, czyli tzw. zerówka, zaprezentowała swoim młodszym kolegom występ przygotowany z pomocą pani Karoliny Wasiluk. Następnie o godzinie 11.11 wszystkie dzieci razem z paniami odśpiewały hymn narodowy, przyłączając się tym samym do akcji  "Rekord dla Niepodległej" oraz kampanii pod hasłem "Kiedy my żyjemy", której celem jest rozpowszechnienie prawidłowych słów "Mazurka Dąbrowskiego". Mamy nadzieję, że takie świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapadnie dzieciom na długo w pamięć.

Alina Mikołajczyk
 
 
 
 

W środę, 7 listopada 2018 r.,  w grupie 6-latków odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców na temat "Polskich  symboli narodowych” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”. Celem zajęć było poznanie symboli narodowych, kształtowanie postawy patriotycznej w kontekście tożsamości narodowej oraz zgodna, twórcza zabawa i nauka. Dzieci wysłuchały wiersza Władysława Bełzy pt. „ Katechizm polskiego dziecka”, przeczytanego przez Miłosza, a następnie na  pytanie nauczycielki : „Pytanie nietrudne, każdy to przyzna. Jak się nazywa nasza ojczyzna?”, razem  odpowiedziały Polska.  Dowiedziały się, dlaczego dumny i silny orzeł z koroną jest naszym godłem. Po wysłuchaniu wiersza "Barwy ojczyste" Czesława Janczarskiego przedszkolaki poznały flagę i jej kolory - biel i czerwień. Następnie dowiedziały się, że symbole narodowe są znakami, które wyróżniają nasz kraj spośród innych, i że śpiewając hymn w pozycji na baczność, okazujemy szacunek Polsce – naszej ojczyźnie. Te ważne i trudne umiejętności dzieci poznawały poprzez słuchanie wierszy, śpiewanie hymnu, układanie flagi z pasków, wyklejanie godła włóczką, zabawę ruchową przy melodii „Poleczka”, globalne czytanie wyrazów Polska, mapa, Wisła, Warszawa flaga, godło, hymn. Tym działaniom przyglądali się i przysłuchiwali rodzice, którzy bardzo licznie przybyli na zajęcia prowadzone przez wychowawczynię – panią Małgorzatę Byk.

Małgorzata Byk


Szanowni Państwo, zachęcamy do przeczytania listu Ministra Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa w sprawie szczepień ochronnych dzieci:

https://www.gov.pl/web/edukacja/list-minister-anny-zalewskiej-i-glownego-inspektora-sanitarnego-w-sprawie-szczepien-ochronnych-dzieci

Alina Mikołajczyk


Drodzy Rodzice, zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r., jest Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jest dniem wolnym od pracy, a więc tego dnia Przedszkole w Młynarach jest nieczynne.

Alina Mikołajczyk


Zapraszamy Państwa na zebrania z rodzicami, które odbędą się w przyszłym tygodniu, a ich głównym celem będzie omówienie wyników wstępnej diagnozy i obserwacji dzieci. W przedszkolu zebranie będzie miało miejsce w środę, 14 listopada 2018 r., o godzinie 16.15 - najpierw spotkanie z dyrektorem przedszkola, potem w grupach. Natomiast w "zerówce" zebranie odbędzie się w czwartek, 15 listopada 2018 r., również o godzinie 16.15.

Alina Mikołajczyk


"Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne - czytaj im bajki.

Jeśli chcesz, aby były bardziej inteligentne - czytaj im więcej bajek."

Albert Einstein

Serdecznie zapraszamy rodziców, dziadków, rodzeństwo, wujostwo naszych przedszkolaków do przyjścia do nas i przeczytania dzieciom bajki, opowiadania lub wierszy w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Chętne osoby proszę o informację w celu uzgodnienia dogodnego dla Państwa terminu.

Anna Stando


 

ZAPROSZENIE

Dnia 7 listopada2018 roku ( środa) o godz.10.00  w grupie 6 latków odbędą się

zajęcia otwarte dla rodziców nt. „ POLSKIE SYMBOLE NARODOWE”,

na które serdecznie zapraszamy

dzieci z grupy „ ZERÓWKA”  i nauczycielka Małgorzata Byk

 

 

 


W poniedziałek, 29 października 2018 r.,  w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Młynarach odbył się międzyszkolny konkurs głośnego czytania „ Taka nasza Polska cała…”. Udział w nim wziął nasz uczeń „ZERÓWKI” Miłosz Wieliczko, który w kategorii klas 0-IV otrzymał wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 


W czwartek, 25 października 2018 r., w ramach realizowanego programu ,,Bezstresowego wejścia przedszkolaka w życie szkoły – Razem pokonamy progi" dzieci 6-letnie z Przedszkola w Młynarach wraz z uczniami klasy IIa wzięły udział w zajęciach integracyjno-artystycznych ,,Kompozycje jesiennych liści" zorganizowanych przez nauczycieli: B. Chechłowską, B. Iwaszkiewicz i M. Byk oraz panie : J. Świdwa, M. Tokarewicz i  O. Bednazh.  Ciekawym akcentem był taniec z balonami oraz zagadki o jesieni. Za pomysłowo wykonane prace dzieci zostały nagrodzone. Prace dzieci można obejrzeć w świetlicy szkolnej.

Małgorzata Byk


W środę, 17 października, przedszkolaki z zerówki brały udział w zajęciach w Elbląskiej Sali Edukacyjnej OGNIK w Elblągu. Spotkanie to było okazją do zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa oraz procedurami postępowania na wypadek pożaru. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudził widok spalonego mieszkania oraz możliwość dotknięcia spalonych sprzętów domowych. Dziękujemy serdecznie wszystkim pracownikom JRG nr 2 w Elblągu za miłe przyjęcie gości z Młynar.

Karolina Wasiluk

 


W piątek, 19 października, dzieci z zerówki gościły w szkolnej świetlicy, gdzie uczniowie klas 1-3 wspólnie z nauczycielami oraz dyrekcją czytali jedną z przygód „Gangu słodziaków”. Spotkanie przebiegło w miłej i iście czytelniczej atmosferze, a najmłodsi goście mieli okazję do wysłuchania opowiadania i pobudzenia swojej wyobraźni. Raz jeszcze dziękujemy pracownikom szkoły za zaproszenie!

Karolina Wasiluk

 


W środę, 24  października, grupa „ ZERÓWKA” z paniami Małgorzatą Byk i Martą Tokarewicz  wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Młynarach . Z pracą bibliotekarki dzieci  zapoznała pani Kasia, a następnie przeczytała wiersz Danuty Wawiłow „Człowiek ze złotym parasolem”. Wiersz rozbawił dzieci , które stwierdziły że jesienna deszczowa pogoda też ma swoje uroki, dlatego też z zapałem  i  w skupieniu, wspólnie z panią Moniką i Izą, zrobiły kolorowe parasolki. Zaprosiliśmy panią Kasię na 9 listopada do naszej grupy.

Małgorzata Byk

 


Przypominam, że jutro (31 października) jest ostatnia środa miesiąca, a więc rodzice mogą przyjść do naszego Przedszkola na indywidualne konsultacje logopedyczne z panią Karoliną Wasiluk, które odbywają się w godzinach 16:00-17:00. Zapraszamy!

Alina Mikołajczyk

 


Szanowni Państwo,

pojawiła się szansa na zorganizowanie zajęć judo w Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego  w Młynarach. Jeśli byliby Państwo zainteresowani udziałem Waszego dziecka  w takich zajęciach, to proszę zgłosić ten fakt dyrektorowi Przedszkola. Zajęcia byłyby przeznaczone dla chłopców i dziewcząt w wieku od 5 do 11 lat, odbywałyby się dwa razy w tygodniu. Koszt 100zł za miesiąc. To, czy zajęcia ruszą, zależy od ilości osób chętnych. Przed podjęciem decyzji można zajrzeć na stronę: https://nazdrowie.pl/artykul/informacje/sztuki-walki-dla-dzieci-dlaczego-warto-zapisac-malucha-na-zajecia/?fbclid=IwAR0r5BYFSO173rgEoSPvGBMiJr5POvQ6JoNKn532avQPinW2Ik4UjlJjijo.

Alina Mikołajczyk


Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu wraz z Fundacją Kierunek Rodzina serdecznie zapraszają Rodziców wraz z dziećmi do udziału w kolejnej edycji konkursu ekologicznego „Ziemi pomagamy, kiedy wspólnie oszczędzamy”.  Kryteria i warunki udziału znajdują się w załączniku. Na wszystkich czekają atrakcyjne nagrody.


Informuję, że w piątek 2 listopada, ze względu na małą liczbę dzieci, zajęcia będą się odbywały w grupie łączonej, w związku z powyższym proszę Rodziców o przyprowadzenie dzieci z oddziału „0” do Przedszkola, a nie do szkoły.

Alina Mikołajczyk


W roku szkolnym 2018/2019 zajęcia logopedyczne będą się odbywały w następujących terminach:

 • poniedziałek od 10:15 do 11:45 (w szkole),
 • środa od 9:15 do 11:30 (w przedszkolu).

Proszę, aby dzieci uczęszczające na terapię miały zeszyt, w którym będę zamieszczała istotne informacje dla rodziców i ćwiczenia logopedyczne do domu.

Ponadto informuję, że w każdą ostatnią środę miesiąca będą odbywały się konsultacje logopedyczne dla rodziców w godzinach 16:00-17:00 w budynku przedszkola.

Karolina Wasiluk – logopeda

 


 

12 października 2018 r. upłynął termin składania prac w naszym przedszkolnym konkursie plastycznym „Moja mała Ojczyzna”. Swoje prace złożyli:

 • Wiktoria Sacharczuk (6 lat) z mamą,
 • Miłosz Wieliczko (6 lat) z mamą,
 • Hubert Szpyrka (6 lat),
 • Kaja Zienkiewicz (5 lat) z mamą,
 • Gabriela Lichołat (4 lata) z tatą,
 • Hania Bednarczyk (4 lata) z mamą,
 • Maja Grabkowska (3 lata) z mamą,
 • Laura Bogusławska (3 lata) z mamą,

19 października 2018 r. komisja konkursowa w składzie: Danuta Palczewska (rodzic), Anna Ciepłucha (pomoc nauczyciela) i Bernadeta Perlejewska (księgowa) wyłoniła zwycięzców:

 • I miejsce: Wiktoria Sacharczuk,
 • II miejsce: Hania Bednarczyk i Laura Bogusławska,
 • III miejsce: Maja Grabkowska.

Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim dzieciom i ich rodzicom, którzy przystąpili do konkursu.

Prace można obejrzeć w holu Przedszkola lub w Galerii.

Alina Mikołajczyk

 


 

    W piątek 19 października 2018 r. grupa 3-4-latków oraz 4-5-latków wraz ze swoimi paniami wybrały się na wycieczkę do Nadleśnictwa Zaporowo. Do miejsca docelowego dojechaliśmy autobusem, co sprawiło dzieciom ogromną frajdę, a w lesie zaopiekował się nami Pan Antoni Czyż – specjalista ds. ochrony p.poż, ochrony przyrody i edukacji leśnej. Pan Antoni najpierw zaprowadził nas do szkółki leśnej, gdzie wyjaśnił dzieciom, skąd się biorą duże drzewa, jak są zbudowane i jak zmienia się ich wygląd na zimę, a następnie poprowadził nas ścieżką edukacyjną „Leśne prawdy”. Dzieci miały okazję utrwalić sobie informacje na temat tego, jakie zwierzęta żyją w lesie, jak należy się tu zachowywać i na własne oczy zobaczyć, czego dokonują w lesie bobry. Dopisała nam pogoda, humory, ale i siły – dzieci były naprawdę bardzo dzielne – zwłaszcza Krasnale. Rodziców zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w naszej Galerii.

Alina Mikołajczyk

 


 

   Zwracam się do rodziców, którzy nie podali nam jeszcze swoich adresów mailowych, aby uczynili to jak najszybciej. Ma to związek z planowanymi zmianami dotyczącymi pobierania odpłatności za przedszkole, a mianowicie od 1 listopada nie będzie możliwości dokonywania wpłat u pani intendentki – należności za pobyt dziecka/ dzieci w przedszkolu i wyżywienie będą Państwo bezpośrednio wpłacać na nasze konto, czyli na numer:

22 1020 1752 0000 0902 0160 7191

Na podany przez Państwa adres mailowy pani Urszula Osowska-Klekotka będzie wysyłać maila z informacją, jaką kwotę mają Państwo do zapłaty za dany miesiąc. Przypominam, że opłaty te należy uiszczać do 20. dnia każdego miesiąca – za opóźnienia są naliczane odsetki.

Alina Mikołajczyk

 


 

Dzięki informacjom pozyskanym od Pani Alicji Zienkiewicz nasze Przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”, który ma na celu poszerzenie wiedzy rodziców i nauczycieli na temat przyczyn, przebiegu i objawów chorób wieku przedszkolnego po to, aby szybko i w odpowiedni sposób zapobiegać ich rozprzestrzenianiu (więcej informacji na stronie https://www.smialorozmawiamy.pl/).


W ramach ww. programu we wszystkich oddziałach przedszkolnych przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne w oparciu o materiały przygotowane przez wykwalifikowanego medyka, a rodzice podczas listopadowych zebrań otrzymają foldery informacyjne.
 

 
W poniedziałek 5 listopada 2018 r. w naszym Przedszkolu będą robione zdjęcia – tym razem wykona je firma Popularpress. Oferta dla przedszkola obejmuje:

 • kalendarz ścienny 32x45cm zawiera 4 kartki z 4 zdjęciami dziecka: cena 30zł,
 • pocztówki świąteczne 10x15cm 4 sztuki: cena 15zł,
 • wydruk 20x30cm na papierze imitującym płótno: cena 18zł,
 • zdjęcie grupowe 20x30cm: cena 13zł,
 • portret 15x20cm na żółtym papierze imitującym płótno: cena 15zł,
 • portret 15x20cm na matowym papierze fotograficznym: cena 15zł,
 • breloczek dwustronny: cena 15zł.


Cena kompletów:

 • 3 wybrane pozycje: 38zł,
 • 4 wybrane pozycje: 48zł,
 • 5 wybranych pozycji: 58zł,
 • 6 wybranych pozycji: 68zł,
 • 7 wybranych pozycji: 78zł.


Więcej informacji: http://popularpress.pl/dla-ucznia.html.
Popularpress wykonuje zdjęcia wszystkim dzieciom na własną odpowiedzialność, a o ewentualnym zakupie wybranego produktu bądź kompletu decydują rodzice.
Rodzice, którzy nie wyrażają zgody na fotografowanie dziecka, proszeni są o zgłoszenie tego faktu do wychowawcy.
Drugie i każde kolejne dziecko z domu płaci tylko połowę ceny za komplet produktów.
 W piątek 9 listopada 2018 r. nasze Przedszkole weźmie udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”. O godzinie 11.11 wszystkie dzieci i pracownicy Przedszkola wspólnie odśpiewają hymn narodowy (informacje o ww. akcji znajdą Państwo na stronie: https://men.gov.pl/niepodlegla/9-listopada-2018-r-dzien-dla-niepodleglej). Przygotowujemy się do tego dnia dzielnie ćwicząc śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Dla chętnych podajemy poniżej tekst do poćwiczenia w domu:

 

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy,
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz , marsz , Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem ,
Złączym się z narodem.
 
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę ,
Będziem Polakami ,
Dał nam przykład Bonaparte ,
Jak zwyciężać mamy.    Marsz , marsz, Dąbrowski, ...

Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze ,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze .   Marsz , marsz, Dąbrowski ...

Już tam ojciec do swej Basi
mówi zapłakany:
-Słuchaj jeno pono nasi
biją w tarabany!       Marsz , marsz, Dąbrowski ...

 
 

Przypominam, że dyrektor Przedszkola przyjmuje rodziców w każdy czwartek w godzinach 8.00-9.00 oraz 15.00-16.00, a także w każdym innym dniu  po wcześniejszym uzgodnieniu.

 

Kalendarz
«
Marzec 2019
»
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Newsletter
Aktualności
|
Invest In Młynary
|
Rada Miejska
|
Urząd Miasta i Gminy
|
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Młynarach
|
Ośrodek Kultury
|
Przedszkole w Młynarach
|
Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Młynarach
|
Szkoła Podstawowa w Błudowie
|
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Młynarach
|
Charakterystyka Gminy
|
Cmentarz Komunalny w Młynarach
|
Dotacje
|
Informacje o zagrożeniach i zdarzeniach kryzysowych
|
Inwestycje gminne
|
Miejscowe Plany Zagospodarowania Przestrzennego
|
Organizacje pozarzadowe
|
Plany Odnowy Miejscowości
|
Sołectwa
|
Rolnictwo i leśnictwo
|
Turystyka
|
Wspólpraca zagraniczna
|
Formularz kontaktowy