Gmina Młynary otrzyma dofinansowanie do 2 dużych inwestycji

  • 2022-06-03, 07:58
  • UM Młynary
Gmina Młynary otrzyma dofinansowanie do 2 dużych inwestycji

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała listę inwestycji które otrzymają dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W II naborze wcześniej wspomnianego Programu Gmina Młynary złożyła 3 wnioski o dofinansowanie swoich projektów.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów Gminie Młynary przyznano dofinansowanie na 2 projekty w łącznej wysokości 11 milionów złotych, w tym 6 milionów na Przebudowę budynków Ośrodka Kultury i obiektów stadionu oraz 5 milionów na Termomodernizację budynków Szkoły Podstawowej w Młynarach. W obydwu przypadkach dofinansowanie planowo stanowić ma 95% kosztów robót budowlanych inwestycji. Uzależnione jest to jednak od rozstrzygnięć planowanych do ogłoszenia przetargów. Poziom dofinansowania może się zmienić w zależności od kwot wykonania inwestycji wynikających z przetargów.

W ramach inwestycji dotyczącej budynku Szkoły Podstawowej w Młynarach planuje się wykonanie kompleksowej termomodernizacji, w tym ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów oraz wzmocnienie konstrukcji dachu i wymiana stolarki okiennej.  Stary kocioł olejowy, który od wielu lat ogrzewał budynki szkoły, zostanie wymieniony na bezemisyjne źródło ciepła jakim jest pompa ciepła. W kogeneracji z pompą zamontowana zostanie również instalacja fotowoltaiczna, który pokryje zapotrzebowanie budynków na energie elektryczną.

Druga inwestycja dotyczyła będzie przebudowy obiektów Ośrodka Kultury w Młynarach, w tym sali kina. Budynek nie przeszedł gruntownego remontu od 1963 r. kiedy to zaadaptowano go na dawne Kino Zenit. W Sali kina wymienione zostaną wszystkie instalacje oraz wybudowana zostanie wentylacja. Wymienione zostanie także stare źródło ciepła. Budynek zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej i dostępności. W ramach inwestycji przebudowane zostaną także obiekty stadionu miejskiego w Młynarach, w tym:
- pawilon sportowy, stanowiący zaplecze szatniarsko-techniczne, który zostanie termomodernizowany oraz na potrzeby którego wybudowana zostanie instalacja fotowoltaiczna,
- płyta główna boiska do gry w piłkę nożną, która zostanie odwodniona i zmodernizowana,
- trybuny przy płycie głównej, które zostaną zadaszone.

Na powyższe inwestycje zostanie udzielona promesa wstępna, co oznacza, że dofinansowanie zostanie uruchomione wyłącznie, jeżeli Gminie uda się wyłonić wykonawców inwestycji w ogłoszonych przetargach. Aktualnie trudna sytuacja gospodarcza, w szczególności na rynku wykonawców powoduje, że wiele samorządów boryka się z nierozstrzygniętymi przetargami, ze względu na brak ofert lub oferty zdecydowanie przekraczające możliwości finansowe samorządów.

W przypadku przystąpienia do realizacji inwestycji w planowanej formie, będzie to jak dotąd największe dofinansowanie uzyskane przez Gminę Młynary w jednym naborze ze środków zewnętrznych.

UM Młynary

Liczba wyświetleń: 773

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe