31.Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych - INTEGRACJE 2023

  • 2023-06-21, 14:12
  • Dominika Zabiełło
31.Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych - INTEGRACJE 2023

31. Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych

INTEGRACJE 2023.

 

31. Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych- INTEGRACJE 2023. to inicjatywa, która ma celu upowszechnienie kultury mniejszości narodowych, integrację społeczeństwa, wymianę artystycznych doświadczeń. Organizatorami tego wydarzenia, niezmiennie       jest Ośrodek   Kultury w Młynarach i Stowarzyszenie Przyjaciół Młynar.

Młynarskie Integracje mają swoją tradycję i wielu miłośników.
 W minioną sobotę fantastyczna muzyka, rozbrzmiewała w całej okolicy.

            W tym roku z ogromną przyjemnością gościliśmy na naszej scenie zespoły reprezentujące kulturę łemkowską, ukraińską, romską .

Integracje, koncertem rozpoczął nasz lokalny zespól INTEGRATON. Zespół swoją muzyczną przygodę rozpoczynał właśnie w Młynarach, podczas Integracji. Od pierwszego muzycznego spotkania minęło kilka lat, w międzyczasie artyści wydali płytę, koncertowali na wielu wydarzeniach. W tym roku mieliśmy okazję posłuchać zespołu w nowej odsłonie.

Kolejny zespół Lemko Tower zaserwował nam bardzo ciekawą i nietuzinkową muzykę. Grupa młodych Łemków inspirację czerpie z kultury i tradycji przodków z Łemkowszczyzny. Zaprezentowali nam utwory tradycyjne, ale oprawione autorskimi aranżacjami i bogatym instrumentarium.

Kolejny zespół HOYRAKY zaserwował nam dawkę fantastycznej muzyki i dobrej zabawy. Ideą grupy jest wykorzystanie wielokulturowości własnego regionu jakim jest Podlasie. Łączą więc tradycyjne ukraińskie piosenki ludowe z elementami współczesnego rytmu. W swojej twórczości kierują się hasłem „Muzyka łączy ludzi”. Niewątpliwie zjednali sobie serca młynarskiej publiczności.  

W tym roku gościliśmy również Don Vasyla Juniora i Cygańskie Gwiazdy. Niepowtarzalny klimat jego muzyki i tekstów z łatwością trafia do każdego pokolenia , a prawdziwa gra barw, świateł i dźwięków sprawiły, że koncert był pięknym widowiskiem, zachęcającym publiczność do wspólnej zabawy.

Zespół Krambabula  zaprezentował się u nas po raz pierwszy i totalnie opanował scenę. Poznańska grupa zaprezentowała melodie pochodzące z różnych stron słowiańskiej kultury, okraszając je mocną, rockową nutą. Niesamowita energia, radość płynąca z muzykowania udzieliła się słuchaczom.

Barwne osobowości, energiczna muzyka, słowiański duch. To najkrótsze określenie zespołu Tuhaj- bej. Ich muzyka, zainspirowana kulturą ukraińską, dostarczyła nam ogromną dawkę pozytywnej energii.

Podczas tegorocznych Integracji nie zabrakło lokalnego akcentu kulinarnego- stoiska ze specjałami naszego Koła Gospodyń. Przy stoisku Koła można było skosztować również tradycyjnego ukraińskiego barszczu.

Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych. Dla nich przygotowano park rozrywki. Miłośnicy piwa i dobrego towarzystwa mogli rozkoszować się w specjalnie wydzielonym ogródku piwnym.

Po raz kolejny pogoda dopisała, a publiczność nie zawiodła. Zadowoleni widzowie to chyba najlepsza rekomendacja naszego Przeglądu.

31. Ogólnopolskiego Przeglądu Kultury Mniejszości Narodowych „Integracje 2023”. To bardzo ważne wydarzenie- dla nas mieszkańców gminy i dla wszystkich, którzy tworzą kulturalną tożsamość naszego regionu.

Kultura jest jednym z najważniejszych czynników integrujących lokalną społeczność. Daje nam możliwość emocjonalnego spotkania z drugim człowiekiem, a także pielęgnowania tradycji i obyczajów naszego niepowtarzalnego regionu.

Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych „Integracje” od ponad 30 lat jest wspaniałą wizytówką Młynar i działaniem integrującym  społeczeństwo- podsumowała w swoim przemówieniu Burmistrz Miasta i Gminy Młynary pani Renata Bednarczyk.

31. Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych INTEGRACJE 2023 był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Pamiątkowe statuetki ufundował Związek Gmin Warmińsko- Mazurskich w Olsztynie. Impreza odbyła się dzięki hojności naszych sponsorów:

 

SPONSORZY 31. OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU KULTURY MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH

INTEGRACJE 2023

 

WŁADYSŁAW BRACHUN PKS ELBLĄG

MICHAŁ MEYER PHU MEYER

DAWID PRAJWOWSKI SKLEP LEWIATAN W MŁYNARACH

PRZEMYSŁAW MALINOWSKI, BARTŁOMIEJ ZABIEŁŁO METTAP Sp.z o.o.

JAROSŁAW GRZANKA ŻWIROWNIA ROBITY

MIROSŁAW BYK,EWA BYK,DANIEL BYK

IWONA ŁUKASZUK PHU DRAGON

MAREK JANUSZ BEDNARCZYK -ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH

BANK SPÓŁDZIELCZY MALBORK ODDZIAŁW MŁYNARACH

SERWIS OGUMIENIA ROMA -ROBERT RUSIECKI I MARIUSZ RUSIECKI

STANISŁAW JASINA UBEZPIECZENIA PERFEKT

ZBIGNIEW LISOWSKI MECHANIKA POJAZDOWA

ALICJA ZIENKIEWICZ APTEKA AZALIA

MAREK BEDNARCZYK - USŁUGI OGÓLNOBUDOWLE

MŁYN-BUD ANDRZEJ PISZAK I DAMIAN CZARNIK USŁUGI BUDOWLANE

ROMAN DEMCZAK- PROFIT UBEZPIECZENIA

FIRMA ECO-SUN

 

- ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO- MAZURSKIEGO

- ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW   STAROSTWA POWIATOWEGO W ELBLĄGU

- STATUETKI ZESPOŁOM UFUNDOWAŁ ZWIĄZEK GMIN WARMIŃSKO-MAZURSKICH

 

 

 

Podziękowania kierujemy do księdza Andrzeja Sroki i Pana Michała Łuciwa z Parafii Grekokatolickiej w Pasłęku.

Dziękujemy również naszym Strażakom, Policjantom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy
w Młynarach oraz Panu Zbyszkowi Kozłowskiemu za nieocenioną pomoc w organizacji INTEGRACJI 2023.

 

 

 

 

Dominika Zabiełło

Zdjęcia (19)


Liczba wyświetleń: 730

Podziel się:


Pozostałe