BAJKOTERAPIA

  • 2023-12-14, 20:35
  • Anna Kubecka
BAJKOTERAPIA
Przyszłość naszych dzieci to nie tylko nauka i zdobyta wiedza, ale przede wszystkim radzenie sobie z emocjami, a tym samym m.in. lepsze relacje interpersonalne.

Edukacja emocjonalna odgrywa kluczową rolę w rozwoju emocjonalnym dzieci, stąd pomysł pani Sylwii Anny Kubeckiej - naszej pedagog specjalnej, aby w tym roku szkolnym realizować z przedszkolakami własny projekt edukacyjny pt. „Poruszające bajki o emocjach”. 

Wychodząc naprzeciw trudnościom związanym z radzeniem sobie z emocjami, z którymi na co dzień borykają się dzieci, pani Ania realizuje w każdej z grup comiesięczne warsztaty, wyjaśniając przedszkolakom skomplikowaną naturę relacji między ludźmi za pomocą prostych historii opowiadanych językiem emocji.

Bajki terapeutyczne dotyczą wielu emocji, m.in. smutku, złości, rozczarowania, strachu, radości czy dumy. Przez pryzmat bajki dzieci zostają wprowadzone w trudny świat emocji i uczuć, biorąc udział w chwytających za serce przedstawieniach. Stają się ich bohaterami, korzystając z metody dramy stosowanej, bazującej na naturalnej skłonności ludzi do wcielania się w inne postacie. Pod bezpiecznym płaszczem roli przedszkolaki mogą poznawać swoje sposoby reagowania w różnych sytuacjach, gdyż bohaterowie bajek mają zwykle podobne lub takie same problemy jak dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkolaki nie tylko odgrywają różne role, ale także dyskutują na temat zasłyszanych treści, wykonują prace plastyczne, biorą udział w zabawach integracyjnych i tanecznych. 

Warto pamiętać, że bajki terapeutyczne są ważne także dla nas dorosłych, gdyż pozwalają nam wejść w świat dzieci, próbować je rozumieć, razem z nimi przeżywać ich smutki i radości. Są także świetnym sposobem na tworzenie relacji między dzieckiem a dorosłym, są przestrzenią, w której możemy przekazywać dzieciom nasze wartości, są miejscem, w którym możemy się spotkać i po prostu być razem.

Anna Kubecka

Zdjęcia (12)


Liczba wyświetleń: 234

Podziel się:


Pozostałe