Dyslekcja wśród uczniów.

  • 2024-03-22, 12:20
  • Dorota Jurkowska
Dyslekcja wśród uczniów.

Poniżej 15 procent. Czy faktycznie tylko tylu uczniów zmaga się w Polsce z dysleksją? Taki obraz wyłania się z oficjalnych danych. Jednak w praktyce ten odsetek może być mocno niedoszacowany. Wskazują na to wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji, przeprowadzonego przez serwisy edukacyjne Dyktanda.pl oraz ZDAY, pod patronatem m.in. Fundacji Języka Polskiego. Właśnie opublikowano raport przedstawiający zebrane dane. 

Prawdziwy obraz dysleksji w Polsce?

Wyniki Ogólnopolskiego Testu Dysleksji {mają szansę|mogą] diametralnie zmienić postrzeganie dysleksji w naszym kraju. W pierwszej, przeprowadzonej jesienią edycji testu uczestniczyło niemal 4 tys. uczniów. I aż połowa badanych przejawiała symptomy dysleksji! Skąd biorą się te rozbieżności? To efekt niedostatecznej wiedzy w naszym społeczeństwie. Nie wiemy, jak rozpoznawać symptomy, jak również często boimy się diagnozy. Tymczasem dysleksja wcale nie jest powodem do wstydu, ani nie przekreśla szans. Wręcz przeciwnie - wiedząc, z jakimi trudnościami zmaga się uczeń, można skutecznie pomóc mu osiągnąć jego cele. 

Co czyni ten Raport wyjątkowym?

Raport “Dysleksja w Polsce w 2023 r.” kieruje nowe światło na to zaburzenie. Przedstawia dane zebrane na szerszą niż kiedykolwiek wcześniej skalę. Zawiera nie tylko ogólny rezultat, ale także szczegółowe analizy, dzięki którym możemy zrozumieć specyfikę dysleksji w różnych grupach wiekowych i obszarach nauki. Wskazuje na potrzebę większej uważności oraz zmiany sposobu traktowania dysleksji w naszym społeczeństwie. Bo wygląda na to, że wcale nie jest to rzadki problem. 

Dlaczego to takie ważne?

Trzeba pamiętać, że niezdiagnozowana i pozostawiona samej sobie dysleksja może utrudniać nie tylko naukę, ale i codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie celem testu było możliwie wczesne wykrycie symptomów dysleksji wśród uczniów. Wysoki rezultat stanowił dla ucznia i rodziców sygnał, że warto wybrać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. A to z kolei umożliwia skuteczniejsze wsparcie naszych dzieci. 

Jak możesz wykorzystać tę wiedzę?

  1. Pobierz bezpłatnie Raport: Zapraszamy do odwiedzenia strony https://zday.pl/dysleksja/#raport i pobrania pełnego raportu. To bezcenne źródło wiedzy dla rodziców, nauczycieli i pedagogów!
  2. Podziel się wiedzą: Zachęcamy szkoły, urzędy i wszystkie zainteresowane instytucje do informowania o raporcie na swoich stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych. Razem możemy zwiększyć świadomość na temat dysleksji!
  3. Podejmij działanie - wykonaj test: Nie wiesz, jak rozpoznać pierwsze symptomy dysleksji u Twojego dziecka? Nie martw się, na szczęście Test Dysleksji jest dostępny ponownie. Bezpłatnie! Instrukcję wypełnienia testu znajdziesz pod tym linkiem: https://zday.pl/dysleksja/#test  Uzyskany wynik warto potraktować jako wskazówkę, czy wskazana jest wizyta w poradni psychologiczno-pedagogicznej. A im wcześniej rodzice podejmują działanie w odpowiedzi na pojawiające się symptomy, tym lepiej dla dziecka.  

Nasze dzieci zasługują na pełen wachlarz możliwości rozwoju i sukcesu – a zrozumienie dysleksji to istotny element tej układanki. Razem możemy zrobić dużo dobrego dla edukacji dzieci i młodzieży w Polsce!

Z poważaniem,
Zespół Zday.pl

Dorota Jurkowska

Liczba wyświetleń: 243

Podziel się:


Pozostałe