Woda

Skąd się bierze woda w naszych kranach?

 

Woda jest niezbędnym pierwiastkiem potrzebnym  do życia każdej istocie żyjącej. Jej  wszechobecność i dostępność w naszym życiu powoduje, że nie zastanawiamy się skąd się bierze, ile czasu i nakładu pracy należy włożyć w działanie, aby codziennie leciała z kranu w naszych domach.

Skąd się zatem bierze woda w naszych kranach?

Woda z naszej sieci pochodzi z ujęć głębinowych położonych na terenie miasta Młynary  i miejscowości Karszewo. Stacja Uzdatniania Wody przy ul. Warszawskiej posiada urządzenia składające się z 4 odżelaziaczy, 4 odmanganiaczy oraz 3 hydroforów. Wodę pozyskujemy z ujęcia wodnego, składającego się z dwóch studni głębinowych: pierwszej wybudowanej w 1962 r. i drugiej  z 1968 r., obydwie o głębokości 70 m.

Hydrofornia w Młynarach zaopatruje w wodę mieszkańców takich miejscowości jak: Młynary,  Zaścianki 1, Zaścianki 2, Płonne, Błudowo, Sąpy, Kobyliny, Sucha, Olszówka, Ojcowa wola, Mikołajki, Janiki Pasłęckie, Krasinek, Młynarska Wola, Gardyny, Kurowo Braniewskie, Kraskowo, Myśliniec, Rucianka, Nowe Sadłuki, Podgórze.

W 1993 r. została wybudowana Hydrofornia w miejscowości Karszewo, w której Stacja Uzdatniania Wody wyposażona jest w 2 odżelaziacze, 2 odmanganiacze oraz 1 hydrofor o pojemności 9000 litrów. Ujęcie wodne składa się z 3 studni głębinowych: pierwszej o głębokości 102 metrów wybudowanej w 1982 roku, nieczynnej od 2001 roku;  drugiej o głębokości 100 metrów z 1996 roku i trzeciej o głębokości 100 m wybudowanej w 2014 roku, wraz z przeprowadzoną   modernizacją Stacji Uzdatniania Wody w Karszewie.

Zmodernizowana i w dużym stopniu zautomatyzowana Hydrofornia w Karszewie zaopatruje    w wodę mieszkańców takich miejscowości jak: Karszewo, Stare Monasterzysko, Nowe Monasterzysko, Kwietnik, Zastawno, Warszewo, Sokolnik 1, Sokolnik 2, Włóczyska.

Aby osiągnąć wymaganą przepisami jakość wody niezbędna jest redukcja zawartości żelaza i manganu, jak również zmniejszenie mętności wody. Po przejściu całego procesu uzdatniania obejmującego napowietrzania oraz filtracje na filtrach ciśnieniowych  spełnia wszystkie normy wody przeznaczonej do spożycia, o czym świadczą prowadzone regularne badania bakteriologiczne wody, wykonywane przez certyfikowane laboratorium oraz służby Inspekcji Sanitarnej (wyniki badań w zakładce „jakość wody ”)

Dostarczana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Młynarach woda mieści się w normach parametrycznych dotyczących twardości wody i wynosi 370-390 mg CaCO3/dm³. Normy parametryczne twardości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi  zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. wynoszą: 60-500 mg CaCO3/dm³.