Nowe życie starego budynku w Młynarach

  • 2021-09-23, 15:36
  • UM Młynary
Nowe życie starego budynku w Młynarach

   18 września 2021 roku odbyło się oficjalne otwarcie Centrum Integracji Społecznej w zrewitalizowanym budynku, mieszczącym się przy parkingu na ul. Słowackiego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: Pani Renata Bednarczyk Burmistrz Miasta i Gminy Młynary oraz Pan Karol Jóźwiak Przewodniczący Rady Miejskiej w Młynarach.

Uroczystość otwarcia Centrum Integracji Społecznej dopełniła wystawa „Młynary- nasze miasto” zorganizowana przez Ośrodek Kultury w Młynarach. Odwiedzający mogli obejrzeć fotografie Młynar, przedstawiające miasto przed i po wojnie. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców wystawę ponownie będzie można zobaczyć 1 października (piątek) w godzinach 16.00-18.00 oraz 2 października (sobota) w godzinach 10.00-12.00.

Serdecznie zapraszamy!

          Budynek Centrum Integracji objęty inwestycją, na przestrzeni wielu lat zmieniał swoją funkcję kilkukrotnie. Ostatnimi czasy stanowił pomieszczenia gospodarcze dla mieszkańców sąsiednich budynków mieszkalnych. Przez wiele lat użytkowania, obiekt ten nie był remontowany, a także nie był przedmiotem żadnej inwestycji, przez co jego stan techniczny stopniowo się pogarszał. Doprowadziło to do sytuacji, w której budynek ze względu na swój zły stan, nie nadawał się do użytkowania. Ponadto, sporządzona ekspertyza budowlana wykazała, że w obecnym stanie remont jest bezcelowy, ze względu na bardzo zaawansowany stan degradacji jego elementów konstrukcyjny. Rozbiórka budynku, który ze względu na swój wiek i położenie, objęty jest nadzorem konserwatorskim również nie była możliwa. Nieestetyczny wygląd zniszczonego budynku w samym centrum miasta, nie był wizytówką Młynar, z jaką mieszkańcy chcieliby być kojarzeni. W związku z tym, jedynym sposobem na przywrócenie go do jego świetności i życia, była rozbiórka wszystkich elementów konstrukcyjnych i odbudowa od zera w pierwotnym kształcie.

          Inwestycja z tym związana została ujęta w Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Młynary, przyjętym przez Radę Miejską w Młynarach w 2018 roku. Dokument ten określał projekty, które przez swoją realizację mają na celu wyprowadzenie obszarów miasta ze stanu degradacji, nie tylko poprzez działania inwestycyjne i przestrzenne, ale także społeczne. Pozwoliło to na pozyskanie przez Gminę Młynary dofinansowania, w ramach wniosku złożonego na początku 2019 r. Dofinansowanie w wysokości 85% kosztów realizacji pozyskano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.  W kwietniu 2019 r. Burmistrz Miasta i Gminy Młynary Pani Renata Bednarczyk podpisała umowę dofinansowania, a w maju 2020 r. umowę z wykonawcą robót budowlanych, wybranym w przetargu. Roboty związane z całkowitą rozbiórką budynku, a następnie jego odbudową, realizowano do końca czerwca 2021 r. Budynek zachował pierwotny kształt oraz otwory okienne i drzwiowe. Ściany nośne zostały odbudowane z pustaka ceramicznego, a elewację wykonano z cegły licowej. W ramach ogrzewania budynku zamontowano wydajny piec na pellet. Równocześnie z robotami dotyczącymi budynku komunalnego, prywatny inwestor rozpoczął także równoległą rozbiórkę i odbudowę przylegającego budynku usługowego.

          Po zakończeniu inwestycji budynek otrzymał nowe funkcję użytkowe. Docelowo obiekt ten pełnił będzie centrum integracji społecznej, stanowiące bazę do realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć i projektów społecznych, mających na celu wyprowadzenie obszarów gminy ze zdegradowanego stanu. Oprócz robót budowlanych dofinansowaniu podlegał również zakup wyposażenia budynku, w tym m.in. umeblowanie i sprzęt biurowy. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji, realizacji robót budowlanych i zakupu wyposażenia wyniósł 803 844,13 zł. Otrzymane dofinansowanie wyniosło 679 380,56 zł. Jest to pierwsza, ale zarazem nie ostatnia taka inwestycja mająca na celu kompleksową rewitalizację budynku komunalnego na terenie miasta Młynary. Trwają prace zmierzające do zaplanowania kolejnych rewitalizacji w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027.

Projekt pn. Rewitalizacja budynków komunalnych w Młynarach - Etap I: rewitalizacja budynku komunalnego przy ul. Słowackiego, realizowany jest przy wsparciu finansowym Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 8 Obszary wymagające rewitalizacji, Działanie 8.2 Rewitalizacja miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga – ZIT bis.

UM Młynary

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe