Inicjatywa ta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Nasze przedszkolaki świętowały ten dzień słuchając bajek i wierszy czytanych im przez zaproszonych do grupy gości. Przy okazji zajęć rytmiki pani Anna Stando czytała wybrane utwory we wszystkich grupach. Ponadto "Misie" odwiedziła pani Izabela Binkiewicz, "Wiewiórki" - pani Magda Dietrych, a "Pszczółki" - panie: Agnieszka Kościelska i Agata Frąckiewicz.
Pamiętajmy, że głośne czytanie dziecku niesie za sobą same korzyści, a mianowicie:
1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem.
2. Czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.
3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.
4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązywanie problemów wychowawczych. Obecnie można znaleźć książki, które opowiadają o przeróżnych problemach dzieci: tolerancja, pojawienie się rodzeństwa, adaptacja w przedszkolu. To genialna okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.
5. Dzieci, którym się czyta i które w efekcie same czytają dużo książek mają duży zasób słownictwa, są genialne w ortografii i tworzeniu własnych opowiadań.
(za: https://ksiazka.net.pl/29-wrzesnia-ogolnopolski-dzien-glosnego-czytania)