Wagary z Dzielnicowym

  • 2023-03-22, 12:28
  • Dominika Zabiełło
Wagary z Dzielnicowym

Wagary z Dzielnicowym

            Dzień Wagarowicza, przypadający na 21 marca czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, to bez wątpienia ulubione święto większości uczniów. Zwyczaj wagarów praktykowany jest w naszym kraju od lat. Kto z nas choć raz nie był na wagarach?

Sama nazwa wagary pochodzi od łacińskiego „vagari”, co oznacza „błąkać się”, „wałęsać się”. Tego dnia grupy uczniów postanawiają w sposób niekontrolowany spędzić wolny czas poza murami szkoły. W pierwszy dzień wiosny najczęściej widzimy wzmożone patrole policji, nauczyciele dokładają starań, aby zapewnić uczniom różnych atrakcji, a rodzice martwią się czy ich pociechy nie będą hołdować tradycji bezcelowego błąkania się. Dorośli, choć doskonale rozumieją ideę wagarów, na ogół przeciwstawiają się takim praktykom w obawie
o bezpieczeństwo dzieci. Niestety często takie niekontrolowane uczniowskie akcje kończą się źle, ale z pewnością można temu zaradzić.

W naszej gminie po raz kolejny odbyły się „Wagary z Dzielnicowym”, których inicjatorem był Dzielnicowy,  starszy asp. Tomasz Rębowski.  Jak sam powiedział: ”zamiast szukać wagarowiczów, interweniować z powodu niebezpiecznych i niewłaściwych zachowań młodych ludzi, postanowiliśmy zabrać ich na wagary, gdzie w otoczeniu przyrody mogą korzystać z wielu atrakcji i w sposób aktywny, ciekawy i przede wszystkim bezpieczny spędzić ten dzień”.

            Organizatorem tegorocznej akcji był Posterunek Policji w Młynarach przy współpracy z Ośrodkiem Kultury w Młynarach, Nadleśnictwem Młynary oraz szkołami. W tym roku wagarowało ponad 200 uczniów ze szkół gminy Młynary i gminy Godkowo. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Elbląski. W akcję włączyli się również włodarze: Burmistrz Miasta i Gminy Młynary Renata Bednarczyk oraz wójt Gminy Godkowo Andrzej Bondaruk. W przygotowanie imprezy zaangażowało się wiele instytucji i darczyńców, co pozwoliło na zapewnienie uczestnikom wielu atrakcji, nagród i poczęstunku.

Głównym punktem programu był bieg do Grubej Kaśki. Uczniowie a także dorośli uczestnicy imprezy z Dzielnicowym na czele pokonali dystans ok 4 kilometrów. Bieg został poprzedzony rozgrzewką przeprowadzoną przez nauczycieli wychowania fizycznego.  Każdy z uczestników został obdarowany upominkiem, a ci najwytrwalsi nagrodami, które ufundowali: Starostwo Powiatowe w Elblągu, Burmistrz Miasta i Gminy Młynary, Wójt Gminy Godkowo, Energa Oświetlenie, Nadleśnictwo Młynary, Paki Prints Piotr Borysiewicz, Ka-Em Studio Marek Kamiński, Dom Handlowy Elvis Pasłęk- Andrzej Ostrowski.

Ci, którzy z różnych przyczyn nie wzięli udziału w biegu, mogli spróbować swoich sił w zumbie, prowadzonej przez pana Marcina Wierzbickiego „ZUMBA  by Marcin”.

Oprócz aktywności sportowej, na wagarowiczów czekało wiele atrakcji takich jak pokaz sprzętu wojskowego 16. Dywizji Logistycznej z Elbląga , strzelanie z wiatrówki przygotowane przez Strzelnicę Sportową Sokół Grądki, spotkanie z brązowym medalistą Mistrzostw Świata w kickboxingu Adrianem Durmą. Nadleśnictwo Młynary zaprezentowało stoisko edukacyjne. Tutaj uczniowie brali udział w różnych konkursach i mogli pogłębić wiedzę przyrodniczą. Dużym zainteresowaniem cieszyło się multimedialne stoisko „Cyfrowy Zakątek” Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Pokaz sprzętu i możliwości jego zastosowania w sposób szerszy niż ten znany ze świata gier komputerowych, bardzo zaciekawił uczniów. Dodatkowe atrakcje przygotował również GOKSiR Godkowo. Dzieci mogły skręcać balony, tworząc ciekawe figury oraz puszczać ogromne bańki mydlane. W imprezie wzięli udział również strażacy OSP Młynary, w tym młodzieżówka. Nie zabrakło również poczęstunku: kiełbasek, grochówki czy też  słodkości przygotowanych przez Klub Seniora w Młynarach.

Bardzo ważnym elementem spotkania była profilaktyka uzależnień i zagrożeń. Policjanci rozmawiali z uczniami o tym, jak przeciwdziałać uzależnieniom, jak nie ulegać presji otoczenia i być asertywnym czy też gdzie szukać pomocy w sytuacji różnych zagrożeń.

W otoczeniu pięknego lasu, aktywnie i bezpiecznie przywitaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Wraz z Dzielnicowym wagarowali uczniowie a także dorośli. Mamy nadzieję, że taka forma wagarowania spodobała się uczestnikom wydarzenia i stanie się naszą lokalną tradycją.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom „Wagarów z Dzielnicowym” za zaangażowanie i świetną zabawę.

Ośrodek Kultury w Młynarach

Dominika Zabiełło

 

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wagary dzieci były bezpieczne, pełne atrakcji i dobrej zabawy.

                                                 

W akcję włączyli się:

1. Starostwo Powiatowe w Elblągu

2. Burmistrz Miasta i Gminy Młynary

3. Wójt Gminy Godkowo

4. Posterunek Policji w Młynarach

5. Ośrodek Kultury w Młynarach

6. Nadleśnictwo Młynary

7. Szkoła Podstawowa w Młynarach

8. Szkoła Podstawowa w Błudowie

9. Szkoła Podstawowa w Godkowie

10. OSP Młynary

11. Klub Seniora w Młynarach

12. Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Departament Społeczeństwa Informacyjnego.

13. 16. Dywizja Logistyczna w Elblągu

14. GOKSiR Godkowo

15. Deja Vu Młynary Ewa i Grzegorz Smolarek

16. Strzelnica Sportowa Sokół Grądki

17. Marcin Wierzbicki „Zumba”

18. Energa Oświetlenie Młynary

19. Paki Prints Piotr Borysiewicz

20. Ka-Em Studio Marek Kamiński

21. Dom Handlowy Elvis Pasłęk-Andrzej Ostrowski

22. Adrian Durma

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

 

 

Dominika Zabiełło

Zdjęcia (6)

Podpięte galerie zdjęć:

Liczba wyświetleń: 967

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe