32. Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych - INTEGRACJE 2024

 • 2024-07-02, 17:19
 • Dominika Zabiełło
32. Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych - INTEGRACJE 2024

Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych- INTEGRACJE to inicjatywa, która od ponad trzydziestu lat upowszechnia kulturę mniejszości narodowych i integruje wielokulturowe społeczeństwa naszego regionu. W tym roku uczestnicy i widzowie przeglądu spotkali się po raz 32. Wypełniona koncertami, stoiskami z regionalnymi potrawami
i rękodziełem oraz atrakcjami dla najmłodszych impreza odbyła się w młynarskim Amfiteatrze 15 czerwca. Organizatorami tego wydarzenia był  Ośrodek Kultury w Młynarach
i Stowarzyszenie Przyjaciół Młynar.

            W tym roku z ogromną przyjemnością gościliśmy na naszej scenie zespoły reprezentujące kulturę ukraińską i romską. Tegoroczne INTEGRACJE zostały zadedykowane ś.p Mironowi Syczowi- wieloletniemu przyjacielowi i zwolennikowi naszego przeglądu. Miron Sycz był działaczem Związku Ukraińców w Polsce, założycielem Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Był też współorganizatorem ukraińskich inicjatyw kulturalnych na Warmii i Mazurach oraz delegatem na Światowe Forum Ukraińców. Pełnił funkcję wicemarszałka województwa warmińsko- mazurskiego.

Nie bez przyczyny też Integracje rozpoczął swoim występem Zespół Pieśni i Tańca DUMKA
z Górowa Iławieckiego. Tancerze w pięknych strojach zaprezentowali ludowe tańce z różnych stron Ukrainy. Na scenie wystąpił również młody artysta Marco Denysowec, który skradł serca publiczności swoim śpiewem.

Kolejny zespół- HITANO prezentował kulturę romską.  Zaserwował nam bardzo ciekawą
i nietuzinkową muzykę. Były to utwory romskie,  oprawione autorskimi aranżacjami i bogatym instrumentarium. Koncert dopełnił piękny wizerunek sceniczny artystów.

Kolejna artystka- Patrycja Runo nazywana Królową Cygańskiej Piosenki, wraz z zespołem tanecznym porwała publiczność do tańca.  Patrycja Runo rozpoczęła karierę w wieku 15 lat jako tancerka w jednym z zespołów romskich. Obecnie zajmuje się karierą solową. W 2023 roku świętowała 25- lecie pracy estradowej. Artystka znana jest z wielu programów telewizyjnych. Niewątpliwie zachwyciła młynarską publiczność.

Kolejny zespół romski Roland Bilicki &Gipsy Kings zaprezentowali nieco inne brzmienia. Ten
8-osobowy skład to niewątpliwie mieszanka talentów i pasji, która porwała nas w muzyczną podróż pełną emocji i ekscytacji. Zespól łączy dwie narodowości romską i polską. Na scenie stworzyli zgrany team, gdzie każdy instrument, każdy głos, każdy ruch był częścią jednej wielkiej symfonii zabawy i pasji.

Na tegorocznych Integracjach nie mogło zabraknąć Horpyny- czołowego przedstawiciela ukraińskiej sceny muzycznej. Zespół zaprezentował repertuar o folkowo- rockowym brzmieniu.

Ich muzyka, zainspirowana kulturą ukraińską, dostarczyła nam ogromną dawkę pozytywnej energii.

Zwieńczeniem wieczoru była zabawa pod gwiazdami z DJ Magic. Mieszkańcy do późnych godzin bawili się przy dźwiękach muzyki mechanicznej.

Podczas tegorocznych Integracji nie zabrakło lokalnego akcentu kulinarnego- stoiska ze specjałami naszego Koła Gospodyń. Organizatorzy pomyśleli również o najmłodszych. Dla nich przygotowano park rozrywki. Miłośnicy piwa i dobrego towarzystwa mogli rozkoszować się w specjalnie wydzielonym ogródku piwnym.

Po raz kolejny pogoda dopisała, a publiczność nie zawiodła. Zadowoleni widzowie to chyba najlepsza rekomendacja naszego Przeglądu.

32. Ogólnopolski Przegląd Kultury Mniejszości Narodowych INTEGRACJE 2024 był współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Pamiątkowe statuetki ufundował Związek Gmin Warmińsko- Mazurskich w Olsztynie. Impreza odbyła się dzięki hojności naszych sponsorów:

 

SPONSORZY 32. OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU KULTURY MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH

INTEGRACJE 2024

 

 • WŁADYSŁAW BRACHUN PKS ELBLĄG
 • MICHAŁ MEYER PHU MEYER
 • SPÓŁDZIELCZA MLECZARNIA SPOMLEK
 • DAWID PRAJWOWSKI SKLEP LEWIATAN

W MŁYNARACH

 • PRZEMYSŁAW MALINOWSKI,

BARTŁOMIEJ ZABIEŁŁO METTAP Sp. z o.o.

 • JAROSŁAW GRZANKA ŻWIROWNIA ROBITY
 • MIROSŁAW BYK,EWA BYK,DANIEL BYK
 • IWONA ŁUKASZUK PHU DRAGON
 • BANK SPÓŁDZIELCZY MALBORK

ODDZIAŁW MŁYNARACH

 • ARKADIUSZ CEBULA ZAKŁAD OPAKOWAŃ I TEKTURY
 • SERWIS OGUMIENIA ROMA

ROBERT RUSIECKI I MARIUSZ RUSIECKI

 • STANISŁAW JASINA UBEZPIECZENIA PERFEKT
 • ZBIGNIEW LISOWSKI MECHANIKA POJAZDOWA
 • ALICJA ZIENKIEWICZ APTEKA AZALIA
 • MAREK BEDNARCZYK

ZAKŁAD USŁUG BUDOWLANYCH

 • MŁYN-BUD ANDRZEJ PISZAK I DAMIAN CZARNIK USŁUGI BUDOWLANE

 

- ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO- MAZURSKIEGO

- ZADANIE WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW   STAROSTWA POWIATOWEGO W ELBLĄGU

- STATUETKI ZESPOŁOM UFUNDOWAŁ ZWIĄZEK GMIN WARMIŃSKO-MAZURSKICH

 

 

 

Podziękowania kierujemy do księdza Tomasza Bieleckiego, kierownik MGOPS Katarzyny Żukowskiej, kierownik Klubu Senior + Katarzyny Rucińskiej, członków Klubu Senior +.

Dziękujemy również naszym Strażakom, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy
w Młynarach oraz Panu Zbyszkowi Kozłowskiemu za nieocenioną pomoc w organizacji INTEGRACJI 2024.

 

 

Dominika Zabiełło

Liczba wyświetleń: 587

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe